لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

آنتونی بلینکن در یونان: برجام جزء گزینه‌ها نیست


آنتونی بلینکن بعد از ترکیه، روز سه شنبه در یونان حضور یافت.
آنتونی بلینکن بعد از ترکیه، روز سه شنبه در یونان حضور یافت.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در دومین اظهارنظر درباره ایران در ۲۴ ساعت گذشته، تاکید کرد که توافق هسته‌ای ایران (برجام) جزء گزینه‌ها نیست.

آقای بلینکن که سه‌شنبه وارد آتن شد در حاشیه دیدار با مقام‌های این کشور به خبرنگاران گفت: ما متعهد به امنیت اسرائیل هستیم. ما همراه با هم به این موضع متعهدیم که ایران نباید به سلاح هسته‌ای برسد این خبر تازه ای نیست.

وی افزود: رئیس‌جمهور بایدن کاملا روشن کرده که تمام گزینه‌ها روی میز هستند. ما برای تعمیق همکاری با اسرائیل و کشورهای دیگر فعالیت می‌کنیم تا با چالشی که ایران ایجاد کرده، مقابله کنیم. ما این را هم روشن کرده‌ایم که توافق هسته‌ای موسوم به برجام در بین گزینه‌ها نیست.

آقای بلینکن با اشاره به کمک ایران به روسیه در تجاوز به اوکراین نیز گفت: ما پهپادهای ایران را که به تهاجم روسیه به اوکراین کمک می‌کند، دیدیم، ما سرکوب مجدد در خیابان‌های سراسر ایران را دیدیم تا شهروندان نتوانند حرفشان را بزنند و دیدیم که ایران مثلا برای ترور مخالفانش در کشورهای ثالث از جمله آمریکا توطئه می‌کند.

آقای بلینکن همچنین تاکید کرد که بهترین راه برای حل مسئله هسته‌ای ایران دیپلماسی است اما مقامات جمهوری اسلامی وارد یک گفتگوی معنی‌دار نمی‌شود.

واکنش به غنی‌سازی ایران

یک روز قبل هم، وزیر خارجه ایالات متحده در ترکیه به انتشار گزار‌ش‌هایی درباره کشف آثار اورانیوم با غلظت ۸۴ درصد در ایران واکنش نشان داد و اقدام جمهوری اسلامی را «موضوعی بسیار جدی» عنوان کرد.

پیش از این صدای آمریکا به نقل از خبرگزاری‌های رویترز و بلومبرگ گزارش داد که بازرسان آژانس متوجه وجود ذرات اورانیوم با غلظت ۸۴ درصد در تاسیسات اتمی ایران شده اند. این خبرگزاری‌ها در گزارش خود به منابع دیپلماتیک استناد کرده بودند.

پس از انتشار این گزارش، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی، بدون رد کردن درستی این گزارش، هدف آن را «سیاه‌نمایی و تحریف حقایق» خواند و گفت که وجود ذرات اورانیوم بالاتر از ۶۰ درصد در فرآیند غنی‌سازی «به معنی غنی‌سازیِ بالای ۶۰ درصد نیست

بعد از خروج آمریکا از برجام در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در دولت جو بایدن مذاکراتی با دولتهای روحانی و رئیسی برای بازگشت به برجام شد اما بعد از مدتها مذاکره، این گفتگو‌ها متوقف شد و دولت آمریکا بعد از اعتراضات اخیر ایران اعلام کرد دیگر مذاکره درباره برجام در اولویت‌های ایالات متحده قرار ندارد.

XS
SM
MD
LG