لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۲

اسکوچیچ «فاقد صلاحیت فنی»؛ خامنه‌ای سرمربی ایرانی می‌خواهد


پس از یک هفته پر تلاطم دراگان اسکوچیچ از تیم رفتنی شد
پس از یک هفته پر تلاطم دراگان اسکوچیچ از تیم رفتنی شد

کمیته فنی فدراسیون فوتبال ایران روز دوشنبه اعلام کرد دراگان اسکوچیچ برای نشستن روی نیمکت تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی صلاحیت‌ فنی ندارد. سخنگوی کمیته فنی فدراسیون فوتبال گفت رفتن اسکوچیچ قطعی شده و گزینه‌های جانشینی او پیشنهاد داده شد تا فدراسیون تصمیم بگیرد.

دعوا سر نخواستن اسکوچیچ

به باور کارشناسان پروژه گذر از دراگان اسکوچیچ، از خیلی وقت پیش شروع شده است. شهاب الدین عزیزی خادم، رییس معزول فدراسیون فوتبال سال گذشته پس از صعود ایران به دور پایانی رقابتهای جام جهانی در بحرین در گفتگویی تلویزیونی از قصد تغییر سرمربی تیم ملی خبرداد. ولی نتایج خوب اسکوچیچ با تیم‌ ملی، حمایت بخشی از رسانه ها و‌ عده‌ای در فدراسیون و وزارت ‌ورزش، این موضوع را به تاخیر انداخت.

دراگان اسکوچیچ، مربی کروات شاغل در لیگ ایران بهمن ۱۳۹۸ جانشین مارک ویلموتس بلژیکی شد و تا تیرماه ۱۴۰۱ آنچه که بیش از پیش به چشم آمد اختلاف برخی از ستارگان تیم‌ ملی با وی، و درگیری های لفظی لژیونرهای تیم‌ ملی در اردوی لبنان و قطر ، و‌ همچنین در فضای مجازی بود. اختلافاتی که در نهایت با عدم دعوت به اردوی تیم ملی و چند جلسه تنبیهی و‌ عذرخواهی در شبکه های اجتماعی به پایان رسید.

تیم ملی فوتبال ایران دو سال پس از قبول هدایت تیم ملی از سوی دراگان اسکوچیچ، هفتم بهمن ماه ۱۴۰۱ پس از ۱۰ برد متوالی و در فاصله سه هفته تا پایان مسابقات انتخابی جام جهانی سریع ترین صعود تاریخ تیم های آسیایی را به جام جهانی به ثبت رساند و در این ‌مدت اسکوچیچ در ۱۸ دیدار ۱۵ برد، دو باخت و یک‌ تساوی به ثبت رساند.

دراگان اسکوچیچ
دراگان اسکوچیچ

اما جلسه و دیدار شش بازیکن تیم ملی با وزیر ورزش در اردوی قطر که از آن به ‌گفتگویی دوستانه و درد دل بازیکنان با وزیر تعبیر شد، دوباره شایعه گذر از اسکوچیچ را بیشتر کرد. همچینن حضور بازیکنان با تجربه تیم ملی در هفته سوم تیرماه در دفتر ریاست جمهوری آتش برکناری اسکوچیچ را شعله‌ور تر کرد. تا جایی که ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی یکروز پیش از نشست کمیته فنی فدراسیون فوتبال از قطعی بودن اتمام‌کار اسکوچیچ با تیم ملی خبر داد. هر چند که کمیته فنی فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد دراگان اسکوچیچ صلاحیت‌فنی لازم برای نشستن روی نیمکت تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی را ندارد ولی کارشناسان، بر این باورند که کمیته فنی فدراسیون نه در آمدن دراگان اسکوچیچ و‌ نشستنش بر روی نیمکت تیم‌ملی و نه در رفتن ‌‌او دخالتی نداشته و‌ ندارد.

خداداد عزیزی و‌ کریم باقری بازیکنان سابق تیم ملی با نکوهش اقدام برخی از بازیکنان و‌ با اشاره به دیدار آنها با مقامات دولتی و‌ رایزنی برای تغییر سرمربی، به تندی از وضعیت موجود انتقاد کردند.

فدراسیون فوتبال که در ۴ ماه گذشته درگیر مشکلات داخلی، اختلاف اعضای هیات رییسه با یکدیگر، لغو دیدارهای تدارکاتی و پاسخگویی به رسانه ها بود، وقتی برای رسیدگی به موضوع سرمربی نداشت. کمیته فنی فدراسیون متشکل از میرشاد ماجدی، مرتضی محصص، علی جباری، حمید استیلی و‌ ابراهیم قاسمپور پس از محرز شدن حمایت دولت از تغیر سرمربی تشکیل جلسه داد ولی اعلام شد که برای اعلام جانشین اسکوچیچ به جمع‌بندی نرسیده است.

ابتدا از کارلوس کی روش، سرمربی سابق تیم ملی مصر و برانکو ‌ایوانکویچ‌ سرمربی کنونی عمان نام برده شد. ولی کمیته فنی صلاحیت فنی کی‌روش را نیز تایید نکرد. کی روش ۸ سال هدایت تیم ملی ایران را بر عهده داشت. اما با توجه به موفقیت تیم‌ ملی والیبال ایران در صعود به دور حذفی لیگ ملتهای والیبال با سرمربی ایرانی، و نظر رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر ۱ستفاده از مربیان ایرانی، گزینه‌های کمیته فنی همه ایرانی اند.

پس از آینکه اعلام شد علی دایی برای قبول سرمربیگری تیم ملی به فدراسیون پاسخ منفی داده است، گمانه زنی ها برای هدایت هدایت تیم ملی محدود شد به چند مربی نام آشنای ایرانی. جواد نکونام، یحیی گل محمدی، و امیر قلعه نویی گزینه های مطرح شده هستند. البته بخت جواد نکونام از دو‌ مربی دیگر بیشتر است. یحیی گل محمدی ابراز عدم تمایل کرده و امیر قلعه نویی با اظهار نظر سال گذشته درباره ۴۰ سال ظلم جمهوری اسلامی از چشم مقامات جمهوری اسلامی افتاده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG