لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۹

واکنش‌ها به لغو مسابقه فوتبال ایران و کانادا: دومین پیروزی جنبش دادخواهی بود


مراسم دومین سالگرد یادبود جان‌باختگان پرواز پی‌اس۷۵۲ - آرشیو
مراسم دومین سالگرد یادبود جان‌باختگان پرواز پی‌اس۷۵۲ - آرشیو

لغو دیدار تدارکاتی تیم‌های فوتبال ایران و کانادا در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها واکنش‌های گسترده‌ای برانگیخته است.

سايت رسمى فدراسيون فوتبال جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد کانادا با ارسال نامه‌ای دیدار دوستانه تیم‌های ملی دو کشور را «به طور یک‌جانبه» و «به دلایل نامعلوم» لغو کرده است.

فدراسیون فوتبال ایران روز پنج‌شنبه پنجم خرداد با تأکید بر این که قرارداد برگزاری این مسابقه «دوجانبه» بود، عنوان کرد، همه اقدامات و مقدمات سفر انجام شده بود.

حساب رسمی فدراسیون فوتبال کانادا روز پنج‌شنبه پنجم خرداد در توییتی اعلام کرد که این دیدار تدارکاتی که قرار بود به منظور آماده‌سازی تیم ملی مردان برای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر برگزار شود، لغو شد.

لغو این دیدار پس از آن صورت گرفت که انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس۷۵۲ در بیانیه‌ای از دولت کانادا خواست از برگزاری بازی دوستانه تیم‌های ملی فوتبال ایران و کانادا جلوگیری کند و جاستین ترودو، نخست وزیر آن کشور، گفت که به نظرش «تدارک این مسابقه ایده خوبی نبود.»

در شبکه‌های اجتماعی نیز کاربران ایرانی واکنش‌هایی نسبت به این خبر نشان داده‌اند.

پروانه حسینی، فعال مدنی، در توییتی لغو این دیدار را به انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ و اعضای این کارزار تبریک گفته و آن را «تمرینی برای کارهای جمعی دیگر» دانسته است.

عرفان ثابتی، جامعه‌شناس، آن را نتیجه «استقامت سازنده» حامد اسماعیلیون و دادخواهان دیگر که «در برابر دستگاه پروپاگاندای امپراتوری دروغ جمهوری اسلامی» ایستاده‌اند، دانسته است.

جواد سلیمانی، عضو انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲، ضمن همدردی با خانواده‌های جان‌باختگان واقعه آبادان، ابراز امیدواری کرده است که بتوانند «نفوذ لابی‌های جمهوری اسلامی در کانادا را ریشه‌کن» کنند تا بتوان «تصویر واقعی از ایران و حکومت فاسدش نشان داد.»

او این مسئله را «لازمه موفقیت دادخواهی» دانسته است.

عظمت اژدری، یکی دیگر از اعضای انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز ی‌اس ۷۵۲، با بیان این که «ما موفق شدیم» و «بازی کنسل شد»، به این خبر واکنش نشان داده است.

سعید دهقان، حقوق‌دان و فعال حقوق بشر، با تأکید بر «همبستگی» لغو این مسابقه فوتبال را پس از دادگاه حمید نوری در استکهلم سوئد، به عنوان «دومین پیروزی جنبش دادخواهی مردم ایران» توصیف کرد.

حسین رونقی، فعال حقوق بشر و آزادی بیان، نیز تأکید کرد که «حامد اسماعیلیون، خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمایی اوکراین، و بخشی از مردم ایران» اجازه ندادند «حقیقت به نفع حکومت «وارونه و تحریف» شود و «آگاهی و بیداری مردم» از «عادی‌سازی ستم» جلوگیری کرد.

اما لغو این بازی تدارکاتی مخالفت‌هایی را نیز در فضای مجازی ایرانی برانگیخته است.

علی افشاری، فعال سیاسی، با بیان این که «فوتبالیست‌های تیم ملی‌ ایران که به خاطر حکومت از تنگناها و کمبودهای متعددی رنج می‌برند»، نوشته است: «این بار در مسیر آماده شدن برای جام جهانی قربانی خطای راهبردی بخشی از اپوزیسیون، وارونه شدن "دادخواهی" با "انتقام‌گیری کور" و تخطی دولت کانادا در دخالت دادن سیاست در ورزش شدند.»

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، نیز پیشتر با بیان این که «ورزشی‌ترین امور هم بازیچه جهت‌گیری‌های حزبی و جبهه‌بندی‌های سیاسی» در کانادا شده است، مقامات این کشور را «بازیچه» ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی خوانده است.

XS
SM
MD
LG