لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

افزایش نگرانی هنرمندان از جایگزین شدن با «هوش مصنوعی»؛ ایجاد کارگروه ویژه در دیزنی


اعتصاب در هالیوود
اعتصاب در هالیوود

هوش مصنوعی به انبار باروت در هالیوود تبدیل شده است، جایی که نویسندگان و بازیگران آن را به عنوان یک تهدید جدی برای مشاغل خود می‌دانند. این امر از موضوعات اصلی در مذاکرات انجمن‌های بازیگران و نویسندگان آمریکا، که هفته‌ها است اعتصاب کرده‌اند، بوده است.

شرکت «دیزنی» با ایجاد یک کارگروه ویژه در حال بررسی چگونگی استفاده از هوش مصنوعی برای تولید آثار سرگرمی یا ارائه سرویس‌های تفریحی خود است.

فریبرز داودیان، هنرمند ایرانی آمریکایی که با نام دیوید دیان در هالیوود شناخته می‌شود، در این‌باره به صدای آمریکا می‌گوید: «هر زمان که چیزی هنجارهای دیگر را در یک صنعت خاص، و در این مورد صنعت سینما و تلویزیون مختل کند، قراردادهایی که چگونه افراد برای تلاش‌هایشان دستمزد می‌گیرند باید دوباره مورد مذاکره قرار گیرند.»

او می‌افزاید: «اکنون نگران هستیم که در برخی موارد بتوانیم کاملاً با هوش مصنوعی جایگزین شویم، یا در موارد دیگر به جای استخدام یک بازیگر برای مدت طولانی و پرداخت دستمزد، بتوانند فقط برای یک یا دو روز از او تصور بگیرند و باقی پروژه از طریق هوش مصنوعی تکمیل شود، و به اندازه همان یکی دو روز به بازیگر دستمزد دهند.»

به گفته این عضو انجمن بازیگران آمریکا، برای محافظت از هنرمندان در برابر هوش مصنوعی «باید زبان جدید و شرایط تازه‌ای در قراردادها نوشته شود.»

او ابراز امیدواری کرد که «به زودی به توافق برسیم تا همه به سر کارهای خود بازگردیم.»

فریبرز داودیان
فریبرز داودیان

نویسندگان و بازیگران در هالیوود با ادامه اعتصاب، برای محدود کردن دامنه استفاده از این فناوری جدید مبارزه می‌کنند.

سه منبع آگاه به خبرگزاری «رویترز» گفتند این کارگروه که در اوایل سال جاری و پیش از اعتصاب نویسندگان و بازیگران هالیوود راه‌اندازی شد، به دنبال توسعه برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی و همچنین ایجاد مشارکت با شرکت‌های نوپا است.

دیزنی اخیراً یازده فرصت شغلی جدید را برای متقاضیانی با تخصص در زمینه هوش مصنوعی یا کار با ماشین ایجاد کرده است که می‌تواند تأییدی بر استراتژی راهبردی آینده شرکت باشد.

این موقعیت‌های شغلی جدید تقریباً شامل تمام بخش‌های دیزنی می‌شود، از استودیوی دیزنی گرفته تا پارک‌های موضوعی، گروه مهندسی، تلویزیون، و تیم تبلیغاتی که به دنبال ساخت یک هوش مصنوعی «نسل بعدی» هستند. سخنگوی دیزنی از اظهار نظر به رویترز در این باره خودداری کرد.

اعتصاب در هالیوود
اعتصاب در هالیوود

یکی از منابع آگاه داخلی دیزنی که موافق سیاست‌های کنونی است، به شرط عدم افشای نام خود، به رویترز گفت که شرکت‌های رسانه‌ای قدیمی مانند دیزنی باید یا استفاده از هوش مصنوعی را فرا بگیرند یا منسوخ می‌شوند.

او هوش مصنوعی را ابزاری برای کمک به کنترل هزینه‌های سرسام‌آور تولید فیلم و تلویزیون می‌داند؛ هزینه‌هایی که می‌تواند برای آثار بزرگی مانند «ایندیانا جونز» یا «پری دریایی کوچک» تا ۳۰۰ میلیون دلار افزایش یابد.

صرف چنین بودجه‌هایی نیاز به فروش فوق‌العاده در گیشه دارند تا حداقل هزینه تولید را بازگردانند. این فرد تأکید دارد که صرفه جویی در هزینه‌ها به مرور زمان برای شرکت‌ها محقق خواهد شد.

یک منبع دیگر و همچنین یکی از ایده‌پر‌دازان پیشین دیزنی، که به دلیل این که مجاز به صحبت عمومی نیست نخواست نامش فاش شود، به رویترز گفت: «در پارک‌های دیزنی، هوش مصنوعی می‌تواند کمک‌های بیشتری را در اختیار مشتریان قرار دهد یا تعاملات جدیدی ایجاد کند.»

این ایده‌پرداز پیشین به پروژه «کیوی» اشاره می‌کند که از روش‌های یادگیری ماشینی برای ایجاد ربات کوچکی به نام «گروت» بهره گرفت که حرکات و رفتار یکی از شخصیت‌های «نگهبانان کهکشان» را تقلید می‌کند.

یادگیری ماشینی، شاخه‌ای از هوش مصنوعی است که به رایانه‌ها توانایی یادگیری بدون برنامه‌ریزی را می‌دهد، به سیستم‌های بینایی خود اطلاع می‌دهد، و می‌تواند اشیاء موجود در محیط خود را شناسایی و هدایت کند.

به گفته منبع مورد نظر، روزی گروت با مهمانان این ‌پارک‌ها تعامل خواهد داشت.


دیزنی تاکنون درباره طرح عمومی بحث هوش مصنوعی بسیار مراقب بوده است.

ناظران جلوه‌های بصری فعال در جدیدترین فیلم «ایندیانا جونز» به تلاش‌های پرزحمت بیش از یکصد هنرمند اشاره می‌کنند که سه سال وقت صرف کردند تا چهره هریسون فورد جوان‌تر شود. این صحنه‌ها که فقط چند دقیقه از ابتدای فیلم است، از طریق هوش مصنوعی در زمان کوتاهی تولید می‌شوند.

دیزنی از هنگام تأسیس همواره در زمینه استفاده از فناوری جدید پیشگام بوده است و به همین دلیل همین علاقه این شرکت به استفاده از هوش مصنوعی قابل پیش‌بینی بود.

باب ایگر، مدیر عامل کنونی دیزنی از حامیان جدی استفاده از فناوری در تمامی زمینه‌ها محسوب می‌شود.

منابع: صدای آمریکا، رویترز

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG