لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۲

دادگاه مسکو اعتراض خبرنگار آمریکایی به تمدید بازداشتش را رد کرد


ایوان گرشکوویچ، خبرنگار وال استریت ژورنال، در قفس شیشه‌ای دادگاه در مسکو. عکس از آرشیو آسوشیتدپرس
ایوان گرشکوویچ، خبرنگار وال استریت ژورنال، در قفس شیشه‌ای دادگاه در مسکو. عکس از آرشیو آسوشیتدپرس

دادگاهی در مسکو روز سه‌شنبه ۱۸مهر، شکایت ایوان گرشکوویچ، خبرنگار روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در روسیه، به تمدید بازداشت، پیش از محاکمه‌اش را رد کرد.

بیش از شش ماه از بازداشت آقای گرشکوویچ، خبرنگار وال استریت ژورنال می‌گذرد و او همچنان در «بازداشت موقت» به سر می‌برد.

سرویس امنیتی فدرال روسیه، روز ۲۹ مارس سال جاری میلادی (نهم فروردین امسال) ایوان گرشکوویچ ۳۱ ساله را در شهر «یکاترینبورگ» به اتهام جاسوسی بازداشت کرد.

آقای گرشکوویچ، اولین روزنامه‌نگار آمریکایی است که از زمان پایان جنگ سرد به بعد، به اتهام جاسوسی در روسیه بازداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یوری پاسیونین، قاضی دادگاه، روز سه‌شنبه گفت که دادگاه قصد دارد تصمیم قبلی برای تمدید بازداشت موقت ایوان گرشکوویچ را دست نخورده باقی بگذارد.

این تصمیم به این معنی است که آقای گرشکوویچ در بازداشت باقی خواهد ماند. ضمن آن‌که تاریخی برای محاکمه او تعیین نشده است. این در شرایطی است که سرویس امنیتی فدرال روسیه هنوز هیچ مدرکی در این پرونده ارائه نکرده است.

جلسه روز سه‌شنبه دادگاه به دلیل «محرمانه خوانده شدن پرونده» در پشت درهای بسته تشکیل شد، و خبرنگاران اجازه داشتند تنها از طریق یک لینک ویدیویی در بخش دیگری از دادگاه به تصمیم دادگاه گوش دهند.

سرویس امنیتی فدرال روسیه می‌گوید ایوان گرشکوویچ در تلاش برای به دست آوردن اسرار نظامی بوده و «حین ارتکاب جرم» دستگیر شده است.

اما کاخ سفید این اتهامات را «مضحک» خوانده و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، گفته که بازداشت او «مطلقاً غیرقانونی» است.

وال استریت ژورنال هم اتهامات وارد شده به خبرنگارش را رد کرده و خواستار آزادی فوری او شده است.

در بیانیه این روزنامه آمده است: «همانطور که انتظار می‌رفت، دادگاه بار دیگر درخواست تجدید نظر گرشکوویچ را رد کرد. اکنون بیش از شش ماه از دستگیری ناعادلانه ایوان می‌گذرد و ما از این که او به ناحق در بازداشت است، خشمگین هستیم. اتهامی که به او وارد شده، کاملاً دروغ است و ما خواستار آزادی فوری او هستیم.»

ایوان گرشکوویچ در خانواده‌ای از مهاجران اتحاد شوروی سابق به دنیا آمد و در نیوجرسی بزرگ شد. او که به زبان روسی مسلط بود، در اواخر سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) برای همکاری با نشریه انگلیسی زبان «مسکو تایمز» به مسکو رفت، و چندی بعد برای خبرگزاری فرانسه نیز مشغول به کار کرد.

او در فوریه ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰) هنگامی که قصد داشت برای همکاری با دفتر وال استریت ژورنال در مسکو از لندن به روسیه برگردد، روسیه شروع «عملیات نظامی ویژه» در اوکراین را اعلام کرد.

وال استریت ژورنال تصمیم گرفت که او در لندن زندگی کند اما به عنوان خبرنگار برای گزارش به روسیه سفر کند.

بر اساس این گزارش، پرونده تشکیل شده برای ایوان گرشکوویچ، بخشی از برنامه کرملین برای سرکوب مخالفان و آزادی مطبوعات، در هنگام جنگ آن کشور علیه اوکراین است.

XS
SM
MD
LG