لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۱

تمدید بازداشت خبرنگار آمریکایی در روسیه؛ وال استریت ژورنال: اتهامات او دروغ است


ایوان گرشکویچ - آرشیو
ایوان گرشکویچ - آرشیو

دادگاهی در مسکو روز پنجشنبه حکم داد که ایوان گرشکویچ، خبرنگار روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال باید به دلیل اتهام جاسوسی تا پایان نوامبر در زندان بماند. این خبر را خبرگزاری دولتی روسیه، تاس، گزارش کرد.

گرشکویچ از اواخر ماه مارس که در یکاترینبورگ، حدود دو هزار کیلومتری شرق مسکو، در حین سفر برای تهیه گزارش بازداشت شد، در زندان است. حکم روز پنجشنبه به این معنی است که او دست‌کم با هشت ماه زندان مواجه است.

به نوشته آسوشیتدپرس، گرشکویچ، شهروند آمریکایی ۳۱ ساله، روز پنجشنبه با یک ون سفید زندان به دادگاه مسکو رسید و در حالی که شلوار جین، کفش ورزشی و پیراهن به تن داشت با دستبند به بیرون منتقل شد.

او برای شنیدن نتیجه درخواست دادستان که خواستار تمدید بازداشتش از ۳۰ اوت است، در دادگاه حاضر شد.

روز پنجشنبه، وال استریت ژورنال در بیانیه‌ای اعلام کرد: «امروز، همکار و روزنامه‌نگار برجسته ما، ایوان گرشکویچ، برای یک جلسه قبل از (آغاز) محاکمه، حاضر شد که در آن بازداشت غیرقانونی او دوباره تمدید شد. ما عمیقا از اینکه او همچنان خودسرانه و به ناحق به دلیل انجام وظیفه خود به عنوان یک روزنامه نگار بازداشت است ناراحتیم. اتهامات بی اساس علیه او به طور کامل دروغ است و ما همچنان برای آزادی فوری او تلاش می کنیم. روزنامه نگاری جرم نیست.»

در اوایل ماه اوت، سفیر آمریکا در روسیه برای بار سوم با گرشکویچ دیدار کرد و گفت که به نظر می‌رسد با وجود شرایط چالش برانگیز، او در سلامت کامل است. او در زندان لفورتوو در مسکو زندانی است که به دلیل شرایط سخت آن شهرت بدی دارد.

به گفته تحلیلگران پس از افزایش تنش‌های آمریکا و روسیه بر سر حمله کرملین به اوکراین، مسکو ممکن است از آمریکایی‌های زندانی به عنوان ابزار چانه‌زنی استفاده کند. دست‌کم دو شهروند آمریکایی که در سال‌های اخیر در روسیه دستگیر شده‌اند، با روس‌های زندانی در آمریکا مبادله شده‌اند.

وزارت خارجه روسیه پیش از این گفته است که تنها در صورت صدور حکم در دادگاه گرشکویچ، مبادله او را در نظر خواهد گرفت. در روسیه، محاکمه به اتهام جاسوسی ممکن است بیش از یک سال طول بکشد.

XS
SM
MD
LG