لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۳

وزارت امور خارجه آمریکا: ایوان گرشکوویچ به ناحق توسط روسیه بازداشت شده است


ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به نقل از آنتونی بلینکن نوشت: «ایوان گرشکوویچ، به ناحق توسط روسیه بازداشت شده است. روزنامه‌نگاری جرم نیست، ما سرکوب مداوم صداهای مستقل در روسیه توسط کرملین و جنگ مداوم آن علیه حقیقت را محکوم می‌کنیم.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «دولت ایالات متحده، همه حمایت‌های لازم را از آقای گرشکوویچ و خانواده‌اش انجام خواهد داد. وزارت امور خارجه ایالات متحده همچنین از روسیه خواسته است که فورا آقای گرشکویچ و همچنین پل ویلان دو شهروند آمریکایی را که به ناحق بازداشت شده‌اند آزاد کند.»

سرویس امنیت فدرال روسیه به طور رسمی ایوان گرشکوویچ را به جاسوسی متهم کرده‌ است، اما خبرنگار نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال ضمن رد این اتهام گفت که او تنها یک روزنامه‌نگار است.

سرویس امنیت فدرال روسیه، که جایگزین ک.گ.ب دوران شوروی شده است، در ۳۰ مارس گفت که اون گرشکوویچ را بازداشت کرده و علیه این خبرنگار ۳۱ ساله به دلیل جمع‌آوری آنچه که به گفته آنها اسرار مجتمع صنعتی نظامی است یک پرونده جاسوسی تشکیل داد.

گرشکوویچ اولین روزنامه‌نگار آمریکایی است که پس از پایان جنگ سرد در روسیه به اتهام جاسوسی بازداشت می‌شود.

وال استریت ژورنال این اتهام را رد کرده و خواستار آزادی فوری «خبرنگار مورد اعتماد و متعهد» خود شده است. این روزنامه گفت دستگیری وی «توهینی شرورانه به مطبوعات آزاد است و باید خشم همه مردم و دولت‌های آزاد در سراسر جهان را برانگیزد.»

کرملین گفت که گرشکوویچ «زیر پوشش» روزنامه‌نگاری جاسوسی می کرد. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، به ایالات متحده گفت که گرشکوویچ هنگام تلاش برای دستیابی به اسرار دستگیر شده است.

XS
SM
MD
LG