لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

طرح فراحزبی سنا برای آزادی روزنامه‌نگار آمریکایی زندانی در روسیه


اعضای دموکرات و جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز جمعه، هفتم مهر طرحی را برای آزادی فوری ایوان گرشکویچ، خبرنگار «وال استریت ژورنال»، از روسیه معرفی کردند.

او شش ماه پیش به اتهام جاسوسی بازداشت شد و این اتهام می‌تواند تا ۲۰ سال حبس برایش در پی داشته باشد.

پیش‌نویس این طرح که از حمایت ۲۷ تن از مجموع ۱۰۰ سناتور آمریکایی برخوردار است، توجه‌ها را به ادامه بازداشت گرشکویچ ۳۲ ساله جلب می‌کند.

دادگاه مسکو بررسی درخواست تجدیدنظر این روزنامه‌نگار برای بازداشت پیش از محاکمه را رد کرده است.

سناتور بن کاردین، رئیس دموکرات این کمیته، گفت: «ایوان گرشکویچ، خبرنگار وال استریت ژورنال، تنها به دلیل انجام وظیفه‌اش که گزارش دادن حقایق و روشن کردن منطق رئیس‌جمهوری پوتین برای جنگ غیرقانونی‌اش علیه اوکراین بود، در روسیه بازداشت شده است.»

سناتور جیم ریش، جمهوریخواه ارشد کمیته روابط خارجی سنا، نیز گفت: «آزادی مطبوعات برای پاسخگو کردن دولت‌ها در سراسر جهان حیاتی است.»

گرشکویچ از اوایا فروردین که در یکاترینبورگ، حدود دو هزار کیلومتری شرق مسکو، در حین سفر برای تهیه گزارش بازداشت شد، در زندان است.

روسیه می‌گوید این خبرنگار «در حال ارتکاب جرم» در یکاترینبورگ بازداشت شده است. سرویس امنیت فدرال روسیه ادعا می‌کند که این خبرنگار در تلاش برای به دست آوردن اسرار نظامی بوده است، ولی مدرکی برای اثبات ادعای خود ارائه نکرده است.

گرشکوویچ اولین روزنامه‌نگار آمریکایی است که پس از پایان جنگ سرد، به اتهام جاسوسی در روسیه بازداشت می‌شود.

وال استریت ژورنال این اتهام را رد کرده و خواستار آزادی فوری «خبرنگار مورد اعتماد و متعهد» خود شده است. این روزنامه گفت دستگیری وی «توهینی شرورانه به مطبوعات آزاد است و باید خشم همه مردم و دولت‌های آزاد در سراسر جهان را برانگیزد.»

آمریکا روسیه را به «دیپلماسی گروگان‌گیری» متهم کرده است.

روابط دو کشور روسیه و آمریکا پس از جنگ اوکراین به پایین‌ترین سطح خود در بیش از ۶۰ سال گذشته رسیده است.

تحلیلگران می‌گویند مسکو ممکن است از آمریکایی‌های زندانی به عنوان ابزار چانه‌زنی استفاده کند. دست‌کم دو شهروند آمریکایی که در سال‌های اخیر در روسیه دستگیر شده‌اند، با روس‌های زندانی در آمریکا مبادله شده‌اند.

وزارت خارجه روسیه پیش از این گفته است که تنها در صورت صدور حکم در دادگاه گرشکویچ، مبادله او را در نظر خواهد گرفت.

در روسیه، محاکمه به اتهام جاسوسی ممکن است بیش از یک سال طول بکشد.

XS
SM
MD
LG