لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۸

روسیه «به‌طور رسمی» خبرنگار نشریه آمریکایی را به جاسوسی متهم کرد


اِوِن گرشکوویچ، خبرنگار وال استریت ژورنال
اِوِن گرشکوویچ، خبرنگار وال استریت ژورنال

سرویس امنیت فدرال روسیه به طور رسمی ایوان گرشکوویچ را به جاسوسی متهم کرده‌ است، اما خبرنگار نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال ضمن رد این اتهام گفت او تنها یک روزنامه‌نگار است.

سرویس امنیت فدرال روسیه، که جایگزین ک.گ.ب دوران شوروی شده است، در ۳۰ مارس گفت که اون گرشکوویچ را بازداشت کرده و علیه این خبرنگار ۳۱ ساله به دلیل جمع‌آوری آنچه که به گفته آنها اسرار مجتمع صنعتی نظامی است یک پرونده جاسوسی تشکیل داد.

رویترز به نقل از خبرگزاری روسی تاس گزارش داد که بازرسان سرویس امنیت فدرال رسماً گرشکوویچ را به جاسوسی در راستای منافع ایالات متحده متهم کرده اند، اما او این اتهام را رد کرده است.

تاس به نقل از یک منبع ناشناس گفت: «گرشکوویچ قاطعانه تمام اتهامات را رد کرد و اظهار داشت که در روسیه به فعالیت‌های روزنامه‌نگاری مشغول بود.»

منبع تاس با استناد به ماهیت طبقه‌بندی شده این پرونده از اظهار نظر بیشتر خودداری کرد.

گرشکوویچ اولین روزنامه‌نگار آمریکایی است که پس از پایان جنگ سرد در روسیه به اتهام جاسوسی بازداشت می‌شود.

وال استریت ژورنال این اتهام را رد کرده و خواستار آزادی فوری «خبرنگار مورد اعتماد و متعهد» خود شده است. این روزنامه گفت دستگیری وی «توهینی شرورانه به مطبوعات آزاد است و باید خشم همه مردم و دولت‌های آزاد در سراسر جهان را برانگیزد.»

کرملین گفت که گرشکوویچ «زیر پوشش» روزنامه‌نگاری جاسوسی میکرد. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، به ایالات متحده گفت که گرشکوویچ هنگام تلاش برای دستیابی به اسرار دستگیر شده است.

ایالات متحده از روسیه خواسته است که گرشکوویچ را آزاد کند و ادعاهای روسیه در مورد جاسوسی را مضحک خوانده است. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، خواستار آزادی گرشکوویچ شده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، هنوز به طور علنی در مورد این پرونده اظهار نظر نکرده است.

گرشکوویچ که والدینش در دوران شوروی سابق به آمریکا مهاجرت کردند در نیوجرسی بزرگ شد. او که به زبان روسی مسلط است در اواخر سال ۲۰۱۷ به مسکو نقل مکان کرد تا با مسکو تایمز انگلیسی همکاری کند و متعاقباً برای خبرگزاری ملی فرانسه کار می‌کرد.

گرشکوویچ زمانی که روسیه تهاجم نظامی به اوکراین را در فوریه ۲۰۲۲ آغاز کرد در لندن بود و برای پیوستن به دفتر وال استریت ژورنال در مسکو آماده می‌شد.

این روزنامه تصمیم گرفته بود که او در لندن زندگی کند اما به عنوان خبرنگار معتبر در وزارت امور خارجه، اغلب برای تهیه گزارش‌هایش به روسیه سفر کند.

XS
SM
MD
LG