لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۰

سفیر آمریکا در روسیه با روزنامه‌نگار زندانی وال‌استریت ژورنال دیدار کرد


ایوان گرشکوویچ، خبرنگار زندانی وال‌استریت ژورنال در روسیه.

لین تریسی، سفیر ایالات متحده در روسیه، روز دوشنبه ٣ ژوئن با ایوان گرشکوویچ، خبرنگار زندانی وال‌استریت ژورنال، دیدار کرد.

به گزارش وال‌استریت ژورنال، این دومین دیدار لین تریسی با این روزنامه‌نگار آمریکایی است که از ٢٩ مارس سال جاری به اتهام «جاسوسی» بازداشت شده است.

درخواست گرشکوویچ ٣١ ساله برای آزادی موقت از زندان تا هنگام محاکمه در ٢٢ ژوئن از سوی یک قاضی روسیه‌ای رد شد. لین تریسی مسکو را به در پیش گرفتن «دیپلماسی گروگانگیری» متهم کرده است.

روسیه بدون ارائه هیچ مدرکی مدعی است گرشکوویچ را در حین سفر او به شهر یکاترینبورگ به منظور دستیابی به اسرار نظامی بازداشت کرده است. روزنامه وال‌استریت ژورنال این اتهام را تکذیب کرده است.

وال‌استریت ژورنال از ارائه جزئیات درباره دیدار سفیر ایالات متحده در روسیه با روزنامه‌نگار زندانی خود خودداری کرده است.

اولین دیدار سفیر ایالات متحده در روسیه با این روزنامه‌نگار زندانی در ماه آوریل انجام شد.

کرملین در گذشته با تبادل زندانیان برجسته موافقت کرده است. آخرین مورد از تبادل زندانی میان واشنگتن و مسکو در سال گذشته میلادی انجام شد و طی آن بریتنی گراینر، ستاره بسکتبال آمریکا، با ویکتور بوت، زندانی محکوم به قاچاق مواد مخدر، مبادله شد.

روسیه عنوان کرده تا صدور حکم برای گرشکوویچ، حاضر به تبادل زندانی نخواهد بود. هنوز تاریخ محاکمه این روزنامه‌نگار زندانی مشخص نشده است.

روابط میان ایالات متحده آمریکا و روسیه به دنبال لشکرکشی پوتین به اوکراین، به پایین‌ترین سطح طی بیش از ۶۰ سال گذشته رسیده است.

XS
SM
MD
LG