لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۲

روزنامه‌نگار آمریکایی همچنان در بازداشت؛ سفیر آمریکا از «دیپلماسی گروگان‌گیری» روسیه انتقاد کرد


ایوان گرشکوویچ.
ایوان گرشکوویچ.

دادگاهی در مسکو درخواست آزادی موقت ایوان گرشکوویچ را رد کرد و به این ترتیب این روزنامه‌نگار آمریکایی تا آغاز محاکمه خود به اتهام جاسوسی در زندان خواهد بود.

به گزارش رویترز، او که چندی پیش توسط نیروهای امنیتی روسیه بازداشت شد، اتهام جاسوسی را رد کرده است.

سفیر آمریکا در روسیه پس از مخالفت قاضی با آزادی موقت خبرنگار وال‌استریت جورنال از زندانی در مسکو، روسیه را به «دیپلماسی گروگان‌گیری» متهم کرد. ایوان گرشکوویچ در صورت محکومیت در دادگاه می‌تواند با حکم حداکثر ۲۰ سال زندان مواجه شود.

او در جلسه دادگاه با شلوار جین آبی و تی شرت مشکی، در حالی که در جعبه شیشه‌ای داخل دادگاه ایستاده بود، به خبرنگاران لبخند می‌زد.

میخائیل گرشکوویچ و الا میلمن، پدر و مادر ایوان که در سال ۱۹۷۹ اتحاد جماهیر شوروی سابق را به مقصد آمریکا ترک کردند، برای حمایت از او در دادگاه حضور داشتند.

ایوان گرشکوویچ
ایوان گرشکوویچ

تصمیم قاضی پس از اینکه دادگاه در ماه آوریل درخواست قبلی وکلای گرشکوویچ مبنی بر انتقال او به حبس خانگی، موافقت با محدودیت حرکتی یا اعطای وثیقه را رد کرد، تعجب‌آور نبود.

وال‌استریت جورنال در بیانیه‌ای با اشاره به اینکه انتظار چنین نتیجه‌ای را داشت، گفت که از ادامه بازداشت خبرنگار خود خشمگین است.

کرملین می‌گوید که گرشکوویچ ۳۱ ساله در سفری به شهر اورال یکاترینبورگ، جایی که سرویس امنیتی «اف‌اس‌بی» گفته است او در جستجوی اسناد نظامی بود، دستگیر شد.

مسکو هیچ جزئیاتی درباره این ادعای خود که به شدت از سوی وال‌استریت جورنال رد می‌شود، ارائه نکرده است.

لین تریسی، سفیر آمریکا در روسیه که اجازه حضور در جلسه دادگاه را نداشت، به خبرنگاران گفت که از تصمیم قاضی «بسیار ناامید» شده است.

لین تریسی، سفیر آمریکا در روسیه
لین تریسی، سفیر آمریکا در روسیه

او گرشکوویچ را به دلیل «قدرت و انعطاف پذیری قابل توجه» تحسین کرد و موضع آمریکا را مبنی بر بی‌اساس بودن اتهامات علیه او تکرار کرد.

تریسی گفت: «گرشکوویچ یک روزنامه‌نگار بی‌گناه است که فعالیت‌های روزنامه‌نگاری انجام می‌داد و به اشتباه بازداشت شده است. چنین دیپلماسی گروگان‌گیری غیرقابل قبول است.»

روسیه در گذشته با مبادله زندانیان برجسته با آمریکا موافقت کرده است، آخرین مورد در سال گذشته زمانی که بریتنی گرینر، ستاره بسکتبال، به اتهام مواد مخدر محکوم شد، با ویکتور بوت، قاچاقچی اسلحه روسی بود.

مسکو گفته است تا زمانی که حکم صادر نشود، امکان تبادل در مورد گرشکوویچ وجود ندارد. تاکنون هیچ تاریخی برای محاکمه او تعیین نشده است.

روابط روسیه و آمریکا پس از تهاجم نظامی مسکو به اوکراین به پایین‌ترین سطح خود در بیش از ۶۰ سال گذشته رسیده است.

این مطلب بر اساس گزارش رویترز تنظیم شده است.

XS
SM
MD
LG