لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۰

بازگشت رستم قاسمی به کار؛ دفتر مکارم: مشاور بازداشت‌شده ربطی به این بیت ندارد


 قاسم مکارم شیرازی (راست) و رستم قاسمی
قاسم مکارم شیرازی (راست) و رستم قاسمی

وزیر راه و شهرسازی پس از غیبتی پرسش برانگیز هم‌زمان با بازداشت مشاور و بازرس ویژه‌اش، در جلسه شورای عالی مسکن حاضر شد. همزمان دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که او هیچگونه ارتباط کاری با این بیت ندارد.

به گزارش ایسنا، رستم قاسمی روز یک‌شنبه ۱۳ شهریور پس از شرکت در جلسه شورای عالی مسکن، در جلسه‌ای از طریق ویدئوکنفرانس شرکت کرد و بدون اشاره به رکود تورمی در حوزه خانه‌های کلنگی، گفت که ساخت سه واحد مسکونی در هر پلاک در بافت‌های فرسوده امکان‌پذیر است.

در حالی که انبوه‌سازی مسکن یکی از برنامه‌های دولت ابراهیم رئیسی اعلام شده، وزیر راه و شهرسازی با بیان این که «اولویت واگذاری زمین به خود مردم است»، افزود «مردم خودشان تدریجی خانه را می‌سازند» و «هر جایی هم که زمین کم است، اجازه ساخت دو طبقه و سه طبقه داده شود تا مردم به صورت گروهی خانه‌هایشان را بسازند.»

او همچنین وضعیت شماری از استان‌ها برای تأمین زمین در «نهضت ملی مسکن» را «نامطلوب» خواند و با اشاره به «کوتاهی و تأخیر» مقامات استانی، از مدیرکل‌های راه و شهرسازی خواست که با انبوه‌سازان «تهاتر» کنند.

پس از غیبت طولانی وزیر راه و شهرسازی هم‌زمان با بازداشت مشاور و بازرس ویژه این وزارتخانه، بازگشت او به کار مورد توجه رسانه‌ها در ایران قرار گرفته و از جمله وب‌سایت «دنیای اقتصاد» نوشت: «بالأخره رستم قاسمی آفتابی شد.»

روزنامه اعتماد، رستم قاسمی را به «بردن آبروی دولت» متهم کرد و نوشت، با وجود کشف فساد در وزارت راه، رئیسی از او حمایت می‌کند.

پیش‌تر، اردشیر مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی در توییتی با بیان این که «کمردرد رستم قاسمی همان روزی اتفاق افتاد که بازداشت قاسم مکارم صورت گرفت»، گفته بود: «از آن روز هم قاسمی کمردرد گرفته و بستری شده،‌حالا کجا بستری شده، نمی‌دانم.»

او تأکید کرده بود که «مأموران وزارت اطلاعات قاسم مکارم شیرازی را دقیقا سر قراری که برای رشوه به صورت یورو ترتیب داده بود» بازداشت کرده‌اند.

در پی انتشار گزارش‌هایی درباره بازداشت یکی از مقامات مسئول در وزارت راه، محمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری، چهارشنبه ۹ شهریور بدون ذکر نام فرد بازداشت‌شده گفت که در هر دستگاه و وزارت‌خانه‌ای «با هر فرد متخلف» برخورد می‌شود و «افراد دیگری هم بوده‌اند» که با روشن شدن تخلفشان برکنار شده‌اند.

هرچند او به نام فرد بازداشت‌شده اشاره نکرد، اما در گزارش‌های غیررسمی به نام «قاسم مکارم شیرازی» اشاره شده بود.

در پی انتشار این گزارش‌ها، روز یک‌شنبه ۱۳ شهریور سایت ناصر مکارم شیرازی بازداشت مشاور وزیر راه را «بهانه‌ای برای دروغ و نفرت‌پراکنی دشمنان در میان مردم شریف و متدین» توصیف کرده و توضیح داده است که قاسم مکارم شیرازی «از فرزندان یا نوادگان» او نیست، «بلکه از منسوبین برادر» این مرجع شیعی است که با «بیت و دفتر» او نیز «ارتباط کاری» نداشته و «حمایت یا سفارش» نشده است.

XS
SM
MD
LG