لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۲

فرار میلیاردی سرمایه‌ از ایران؛ استقبال بالای ایرانی‌ها از خرید مسکن در ترکیه


بحران مسکن در ایران
بحران مسکن در ایران

مقایسه داده‌های بانک مرکزی ایران و مرکز آمار ترکیه نشان می‌دهد شهروندان ایران به نسبت معامله هر هفت خانه در تهران، پولشان را برای خرید یک خانه در این کشور همسایه صرف می‌کنند.

بنا بر گزارش تحقیقی «پایگاه داده باز ایران»، ایرانی‌ها از فروردین تا اسفند سال گذشته در مجموع نزدیک به ۱۱ هزار خانه در ترکیه خریده‌اند در حالی که کل معامله‌های مسکن در «شهر تهران» در سال ۱۴۰۰، بیش از ۷۷ هزار واحد بوده است.

هرچند آمار دقیقی از ارزش مسکن‌های خریداری شده توسط ایرانیان در ترکیه نیست، اما این گزارش، با احتساب بهای متوسط «۱۰۰ هزار دلار» برای هر ملک، ارز صرف شده برای خرید ملک شهروندان ایران در این کشور را «یک میلیارد دلار» تخمین زده است.

بنا بر گزارش مرکز آمار ترکیه، شهروندان ایران پس از سال ۲۰۲۰ در صدر جدول خریداران خارجی ملک در ترکیه قرار گرفته‌اند.

خروج سرمایه‌های ایران برای خرید خانه در ترکیه
خروج سرمایه‌های ایران برای خرید خانه در ترکیه

مسکن در ایران حدود هشت درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد و خروج یک‌هفتم از سرمایه‌های بخش مسکن از کشور برای خرید مستغلات در ترکیه قابل توجه است.

گزارش تطبیقی پایگاه داده باز ایران نشان می‌دهد خروج سرمایه از ایران و گسیل آن به سوی بازار مسکن ترکیه با شدت بیشتری نسبت به سال‌های گذشته در حال افزایش است و بعد از خروج ایالات متحده از برجام، بیش از پیش شده است.

تقاضای خرید خانه و مستغلات از سوی شهروندان ایران در ترکیه، طی شش سال در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۱، «۱۴ برابر» شده است.

داده‌های این گزارش آماری نشان می‌دهد، تنها در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی، ترکیه دو هزار و ۲۵۶ واحد مسکونی به ایرانیان فروخته است که «۱۵ درصد» از کل واحدهای فروخته شده به شهروندان خارجی است.

خروج سرمایه‌های ایران برای خرید خانه در ترکیه
خروج سرمایه‌های ایران برای خرید خانه در ترکیه

اعطای اقامت و شهروندی به اتباع خارجی از سوی دولت ترکیه در قبال خرید ملک در این کشور، و افزایش تقاضا برای مهاجرت از ایران، انگیزه ایرانیان را برای خرید خانه در کشور همسایه شمال غربی، افزایش داده است.

در این حال، گزارش‌ها از ایران حاکی از تشدید بحران مسکن و ۱۰ برابر شدن قیمت مسکن در تهران طی هشت ماه اخیر است.

روزنامه رسالت در گزارشی این میزان جهش قیمت مسکن در پایتخت را «توطئه» و مرتبط با «حوزه امنیت ملی» دانسته و با اشاره به معاملات بزرگ در منطقه‌های یک، دو و سه تهران، آن را موجب دامن زدن به رکود و گرانی مسکن دانسته است.

بنا بر گزارش بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، هشتم تیر ۱۴۰۱ متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران «۳۹ میلیون و ۴۱۴ هزار تومان» اعلام کرده که نسبت به ماه قبل «۸.۴ درصد» و نسبت به ماه مشابه سال گذشته «۳۲.۸ درصد» افزایش داشته است.

XS
SM
MD
LG