لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۳

مرگ هفت تن دیگر در اثر ابتلا به کرونا؛ وزیر بهداشت: امکان صادرات واکسن داریم


کرونا در ایران - آرشیو
کرونا در ایران - آرشیو

در شبانه‌روز منتهی به سه‌شنبه ۲۱ تیر هفت تن دیگر در اثر ابتلا به ویروس کرونا در ایران جان باختند و طی ۲۴ ساعت با ثبت سه هزار و ۵۸۸ مورد ابتلای جدید به کووید-۱۹ میزان مبتلایان دوباره سیری صعودی گرفت.

بنا بر تازه‌ترین گزارش وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران، با احتساب این تعداد آمار رسمی اعلام شده مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ در ایران به ۱۴۱ هزار و ۴۵۱ تن رسید و کل بیماران مبتلا در کشور به هفت میلیون و ۲۵۵ هزار و ۱۷ نفر رسید.

بر اساس آخرین گزارش‌ها از منابع رسمی ایران، طی چند روز گذشته ۴ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۴ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۴۲ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۸۸ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند. این در حالی است که در هفته‌های گذشته تعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی در ایران صفر گزارش شده بود.

ستاد ملی مقابله با کرونا بر استفاده از ماسک در شهرهای قرمز و نارنجی «در همه فضاها، چه باز و چه سرپوشیده» تأکید کرده اما در شهرهای آبی و زرد، تنها «در نقاط سرپوشیده یا پرازدحام و پرتردد» ماسک زدن را ضروری دانسته است.

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت روز سه‌شنبه در نشستی با «سفرای برخی کشورها با موضوع همکاری‌های مشترک در حوزه سلامت»، درباره واکسیناسیون کرونا بدون اشاره به ممنوع شدن ورود واکسن‌های تولید آمریکا و انگلیس از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ادعا کرد که ایران «ابتدا از واکسن محروم بود» و «علی‌رغم این که در کوواکس عضو بودیم و مبلغ خرید واکسن را پرداخت کرده بودیم، تا شهریور ۱۴۰۰ واکسن موثری دریافت نکردیم، به همین دلیل از طریق برخی کشورها واکسن وارد کردیم.»

این در حالی است که این ادعا پیشتر از سوی کوواکس رد شده است.

از سوی دیگر وزارت بهداشت ایران واردات واکسن را متوقف کرده و روشن نیست موجودی هر واکسن در کشور چقدر است.

وزیر بهداشت همچنین مدعی شد: «اکنون ۶ مرکز تولید واکسن با پلتفرم‌های مختلف در کشور فعال است و حتی این امکان را داریم که واکسن تولید ایران را به کشورهای دیگر صادر کنیم.»

به گفته عین‌اللهی، تا کنون «بیش از ۱۵۰ میلیون دز واکسن» در ایران تزریق شده، «۹۵ درصد مردم دز اول، ۷۵ درصد دو دز، و ۶۰ درصد مردم سه دز واکسن تزریق کرده اند.»

این درحالی است که بسیاری از کارشناسان بهداشتی نسبت به بازگشت حجاج و فرا رسیدن مراسم اربعین هشدار داده‌اند.

همه‌گیری کرونا که مرگ و میر ناشی از آن در ایران به صفر رسیده بود، در روزهای گذشته اوج گرفته و حتی تعداد جان‌باختگان دو رقمی نیز شده است.

به گفته مسعود یونسیان، دبیر کمیته پژوهش و اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونای ایران، احتمال غالب شدن سویه «BA.5» و بروز موج دوم اومیکرون وجود دارد و در هفته‌های آینده این واریانت در کشور غالب خواهد شد.

XS
SM
MD
LG