لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران بار دیگر دو‌ رقمی شد


ماسک زدن در فضای سربسته و پرازدحام در ایران اجباری شد - آرشیو
ماسک زدن در فضای سربسته و پرازدحام در ایران اجباری شد - آرشیو

در شبانه‌روز منتهی به یک‌شنبه ۱۹ تیر با ثبت ۱۰ فوت ناشی از کرونا، شمار جان‌باختگان در اثر ابتلا به این بیماری در ایران بار دیگر دو رقمی شد و دو هزار و ۳۷۵ ابتلای جدید به کووید-۱۹ شناسایی که از این میان ۲۹۶ نفر بستری شدند.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، با احتساب این تعداد آمار رسمی اعلام شده مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ در ایران به ۱۴۱ هزار و ۴۳۹ تن رسید و کل بیماران مبتلا در کشور به هفت میلیون و ۲۴۹ هزار و ۹۷۶ نفر رسید.

برخلاف هفته‌های گذشته که تعداد شهرهای قرمز و نارنجی صفر گزارش شده بود، اکنون بر اساس تازه‌ترین به‌روزرسانی، اکنون چهار شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۴ شهرستان وضعیت نارنجی، ۱۴۲ شهرستان وضعیت زرد و ۲۸۸ شهرستان در شرایط آبی قرار دارند.

ستاد ملی مقابله با کرونا بر استفاده از ماسک در شهرهای قرمز و نارنجی «در همه فضاها، چه باز و چه سرپوشیده» تأکید کرده اما در شهرهای آبی و زرد، تنها «در نقاط سرپوشیده یا پرازدحام و پرتردد» ماسک زدن را ضروری دانسته است.

به گفته مسعود یونسیان، دبیر کمیته پژوهش و اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونای ایران، احتمال غالب شدن سویه «BA.5» و بروز موج دوم اومیکرون وجود دارد و در هفته‌های آینده این واریانت در کشور غالب خواهد شد.

در حالی که آمار تزریق دز سوم در کشور هنوز به ۲۸ میلیون نفر نرسیده است، وزارت بهداشت ایران مجوز تزریق دز چهارم به همه افراد را نیز صادر کرده است.

پدرام پاک‌آئین، دستیار رسانه‌ای وزیر بهداشت از الزامی بودن تزریق دز یادآور به کادر درمان خبر داده است.

وزارت بهداشت ایران واردات واکسن را متوقف کرده و روشن نیست موجودی هر واکسن در کشور چقدر است.

XS
SM
MD
LG