لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

افزایش ابتلا به کرونا در ایران؛ استفاده از ماسک در ۱۸ شهر اجباری شد


کرونا در ایران.
کرونا در ایران.

در حالی که در شبانه روز منتهی به شنبه هجدهم تیرماه تعداد مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ با شناسایی ۲۳۸ بیمار جدید در ایران به ۲۰۱۳ نفر رسیده است، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از الزامی شدن استفاده از ماسک در شهرهای قرمز و نارنجی خبر داد.

بر اساس آخرین به روزرسانی و برخلاف هفته‌های اخیر که تعداد شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی به گفته منابع رسمی در ایران، صفر بود در حال حاضر چهار شهر در وضعیت قرمز و ۱۴ شهر در وضعیت نارنجی هستند. همچنین آمار شهرهای با وضعیت آبی از ۳۴۳ به ۲۸۸ شهر کاهش یافته است.

عباس شیراوژن، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اعلام افزایش موارد ابتلا به کرونا، استفاده از ماسک در فضاهای باز و سرپوشیده را درشهرهای قرمز و نارنجی الزامی دانست.

او همچنین تأکید کرد که در شهرهای آبی و زرد، در نقاط سرپوشیده یا پر ازدحام و پر تردد، استفاده از ماسک ضروری است. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از مردم خواست که تزریق نوبت یادآور واکسن را جدی بگیرند و در هنگام سفر به کشورهای همسایه از ترکیه تا امارات به دلیل افزایش موارد ابتلا، مراقبت‌های بهداشتی را در نظر بگیرند.

از سوی دیگر، دبیر کمیته پژوهش و اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونای ایران می‌گوید احتمال غالب شدن سویه «BA.5» و بروز موج دوم اومیکرون وجود دارد.

مسعود یونسیان گفت در هفته‌های آینده این واریانت در کشور غالب خواهد شد.

از طرفی، مراسم مذهبی از جمله مسلمیه در حال برگزاری است و در تصاویر منتشرشده در رسانه‌های داخلی ایران، اثری از رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک دیده نمی‌شود.

ئالان توفیقی، پزشک و تحلیلگر مسائل ایران در گفتگو با صدای آمریکا معتقد است که بخشی از رعایت نکردن پروتکلهای بهداشتی و عدم استفاده از ماسک و همچنین برگزاری مراسم مذهبی «عامدانه» و از سیاستهای خاص حکومت در جهت تبلیغات و به منظور نشان دادن عملکرد مثبت وزارت بهداشت است.

آقای توفیقی، برگزاری مراسم و آیینهای مذهبی را یکی از عوامل شیوع دوباره کرونا عنوان کرد و گفت: «از ابتدای شروع پاندمی در ایران، یکی از دلایل جدی عدم موفقیت در کنترل آن، همین مراسم و آیین‌های مذهبی بوده که جمهوری اسلامی به دلیل اهمیت ایدئولوژیک این آیینها و نقش آنها در ایجاد مشروعیت بخشیدن نظام همواره در برابر توقف یا حتی کاهش آن مقاومت کرده است»

در حالی که آمار تزریق دز سوم در کشور هنوز به ۲۸ میلیون نفر نرسیده است، وزارت بهداشت ایران مجوز تزریق دز چهارم به همه افراد را نیز صادر کرده است.

همچنین پدرام پاک‌آئین، دستیار رسانه‌ای وزیر بهداشت از الرامی بودن تزریق دز یادآور به کادر درمان خبر داده است.

وزارت بهداشت ایران مدتی است واردات واکسن را متوقف کرده است و مشخص نیست موجودی هر واکسن در کشور چقدر است.

با ابن حال، معاون درمان وزارت بهداشت از افرایش بستری در ۲۳ استان خبر داده است. سعید کریمی می‌گوید میزان بستری‌ها در هفته‌ای که گذشت نسبت به هفته پیش از آن، ۲۰ درصد افزایش داشته است.

XS
SM
MD
LG