لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۰

چین یک مقام امنیتی را به عنوان رهبر هنگ‌کنگ منصوب می‌کند


جان لی
جان لی

چین یک مقام امنیتی را به عنوان رئیس اجرایی جدید هنگ کنگ منصوب می‌کند. این انتصاب بخش دیگری از تحول سیاسی گسترده‌ای است که با هدف سرکوب مخالفان انجام می‌شود و این مرکز مالی آسیایی را بیش از پیش تحت کنترل پکن قرار می‌دهد.

جان لی که پیشتر دومین مقام مهم هنگ کنگ بود، تنها نامزد انتخاباتی است که روز یکشنبه برگزار می‌شود و فقط نام انتخابات را به همراه دارد.

بیش از نیمی از کمیته ۱۵۰۰ نفره‌ای که رئیس اجرایی را انتخاب می‌کنند، پیشتر از جان لی حمایت کرده‌اند و او برای پیروزی تنها به اکثریت ساده‌ای نیاز دارد.

جان لی روز جمعه در گفت‌‌وگو با حامیان خود با اشاره به مشکلات ریشه‌ای هنگ کنگ، قصد خود برای ارائه رویکردی «نتیجه محور» را تکرار کرد.

او با بیان اینکه می‌خواهد تا موقعیت هنگ کنگ را به عنوان یک شهر بین‌المللی تثبیت کند و پتانسیل آن را به عنوان جامعه‌ای آزاد و باز توسعه دهد، گفت که می‌خواهد سرزمین اصلی چین و جهان را به هم متصل کند.

جان لی از اول ژوئیه جایگزین کری لام خواهد شد. زمام‌داری پنج ساله او پرآشوب‌ترین دوران هنگ کنگ از هنگام بازگشت مستعمره پیشین بریتانیا به چین در سال ۱۹۹۷ بود.

انتخابات کنونی به دنیال ایجاد تغییرات عمده در قوانین انتخاباتی هنگ کنگ برگزار می‌شود که سال گذشته صورت گرفت. هدف این نغییرات، اطمینان از گزینش «وطن‌پرستان» وفادار به پکن در این سمت بود.

این تغییرات همچنین باعث ایجاد محدودیت‌های گسترده و حذف صداهای مخالف پکن در هنگ کنگ شد.

ترتیبات مفصل پیرامون انتخاباتی که نتیجه آن از پیش تعیین شده است، از تمایل پکن برای نشان دادن برقراری نوعی از دموکراسی در هنگ کنگ خبر می‌دهد. هرچند نمایندگان کمیته انتخاب به صورت مخفیانه رأی می‌دهند، با این حال گزینش آنها نیز با دقت زیادی صورت گرفته است.

به گفته ایوان چیو، استاد کالج جنگ نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا، امروز حتی دولت‌های خودکامه نیز خود را موظف می‌دانند که برای ایجاد مشروعیت بیشتر برای مردم خود و جامعه جهانی، از طرح‌های انتخاباتی استفاده کنند.

جان لی به عنوان وزیر امنیت هنگ کنگ، نقش مهمی در سرکوب اعتراضات گسترده دموکراسی‌خواهی در سال ۲۰۱۹ داشت. او رهبری برخورد خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی با معترضان را برعهده داشت و بسیاری از آنها را دستگیر کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG