لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۸

دولت بایدن به شرکت‌های آمریکایی در مورد تجارت با هنگ کنگ هشدار داد


آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا

با ادامه سرکوب آزادی‌های سیاسی و اقتصادی در هنگ کنگ از سوی چین، دولت جو بایدن روز جمعه ۲۵ تیر به شرکت‌های آمریکایی در مورد تجارت با شرکت‌های هنگ کنگی هشدار داد و شمار دیگری از مقام‌های چینی را به فهرست تحریم‌های آمریکا اضافه کرد.

وزارتخانه‌های خارجه، خزانه‌داری، بازرگانی، و امنیت میهن در یک هشدار چند صفحه‌ای، با اشاره به تغییرات قانونی اخیر در هنگ کنگ، توصیه‌هایی را به شرکت‌های آمریکایی در مورد پیامد تجارت با شرکت‌های واقع در آن منطقه ارائه دادند.

همزمان در روز پنجشنبه، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد که هفت مقام چینی را به دلیل نقض مفاد قانون خودمختاری هنگ کنگ ۲۰۲۰ و مشارکت در سرکوب دموکراسی در هنگ کنگ تحت تحریم قرار داده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای گفت: «این اقدام واکنش ما به سرکوب مطالبات دموکراتیک مردم هنگ کنگ توسط حکومت چین است. با وضع این تحریم‌ها اعلام می‌کنیم که ایالات متحده همواره در کنار مردم هنگ کنگ خواهد ایستاد.»

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز پنجشنبه به خبرنگاران در کاخ سفید گفت چین تعهد خود به پیمان سال ۱۹۹۷ در مورد بازگرداندن حاکمیت هنگ کنگ به پکن را نقض کرده و فضای تجاری هنگ کنگ رو به وخامت گذشته و می تواند بدتر هم بشود.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری سابق آمریکا، ژوئیه سال گذشته موقعیت تجاری ویژه هنگ کنگ در قوانین ایالات متحده را لغو کرد.

XS
SM
MD
LG