لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

انتقاد از «دیزنی» به دلیل سانسور کارتون در هنگ‌کنگ؛ «سیمپسون‌ها» به چین نمی‌روند


اقدام شرکت «دیزنی» در مورد حذف یا سانسور یکی از قسمت‌های کارتون «سیمپسون‌ها» در هنگ‌کنگ با انتقادهای زیادی مواجه شده است.

به گزارش پایگاه خبری «ددلاین»، حذف قسمت دوازدهم از فصل شانزدهم این‌ سریال کارتونی که ماجراهای سفر سیمپسون‌ها به چین را به تصویر می‌کشید، بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشته است.

شرکت دیزنی از ماه گذشته پخش برنامه‌های «دیزنی پلاس»، شبکه‌ اینترنتی خود در هنگ کنگ را آغاز کرده و هنوز درباره دلایل این اقدام توضیحی نداده است.

در بخش حذف شده، سیمپسون‌ها برای یافتن یک فرزند خوانده به چین می‌روند و هنگام دیدار از میدان تیان‌آن‌من در پکن با اعلامیه‌ای مواجه می‌شوند که روی آن‌ نوشته شده «در این مکان در سال ۱۹۸۹ هیچ اتفاقی نیفتاده است.»

این جمله طنز، اشاره مشخص به سرکوب خونین دموکراسی‌خواهان چینی توسط حزب کمونیست است که در سال ۱۹۸۹ در این میدان صورت گرفت.

مشخص نیست که شرکت دیزنی این قسمت سیمپسون‌ها را خود حذف کرده است، یا به دستور مقامات چین مجبور به سانسور آن شده است.

این اقدام، موجب افزایش نگرانی‌ها درباره سانسور محصولات فرهنگی و هنری در هنگ کنگ شده است.

ماه گذشته، قانون جدیدی در هنگ کنگ تصویب شد که با ایجاد محدودیت‌های بیشتر، انتشار محتوایی را که ناقض امنیت ملی چین باشد ممنوع می‌کند.

کری لام رهبر هنگ‌کنگ که از سوی پکن منصوب شده است، اخیرا از ایجاد محدودیت‌های بیشتر اینترنتی و وضع قوانینی برای مقابله با «اخبار جعلی» خبر داد.

اقدام شرکت دیزنی با انتقاد برخی از سیاستمداران آمریکایی، از جمله تد کروز سناتور جمهوری‌خواه، مواجه شده است که از منتقدان سرسخت آن دسته از شرکت‌های آمریکایی است که آثار هالیوودی را برای دریافت مجوز اکران در چین سانسور می‌کنند.

XS
SM
MD
LG