لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۰

آمریکا به شهروندان هنگ‌ کنگی که در ایالات متحده هستند اجازه اقامت موقت داد


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به شهروندان هنگ کنگی که در آمریکا هستند اجازه اقامت موقت داد
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به شهروندان هنگ کنگی که در آمریکا هستند اجازه اقامت موقت داد

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد آن دسته از شهروندان هنگ کنگی که در حال حاضر در ایالات متحده به سر می‌برند و نگران امنیت خود در هنگ کنگ هستند می‌توانند موقتا در این کشور پناه بگیرند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای بایدن گفت که این اقدام نشان‌دهنده وجود «تضعیف قابل توجه» حقوق و آزادی‌های هنگ کنگ توسط دولت چین است.

رئیس‌جمهوری آمریکا به «بازداشت‌های سیاسی» بیش از ۱۰۰ سیاستمدار، فعال، و معترض مخالف با اتهامات جدایی‌خواهی، براندازی، و فعالیت‌های تروریستی اشاره کرد. او همچنین گفت که بیش از ۱۰ هزار نفر در ارتباط با اعتراضات ضددولتی بازداشت شده‌اند.

این تصمیم جدید به ساکنان هنگ کنگی که در حال حاضر در ایالات متحده هستند اجازه می دهد که ۱۸ ماه در آمریکا بمانند و اجازه کار داشته باشند.

آقای بایدن اعلام کرد از روز پنجشنبه به هنگ کنگی‌هایی که در آمریکا هستند اجازه «توقف موقت خروج» - که مشابه «حفاظت موقت» است - داده خواهد شد.

اتباع خارجی که به دلایلی مانند بلایای طبیعی یا بحران‌های سیاسی در ایالات متحده گیر افتاده‌اند مشمول دریافت این اقامت ویژه می‌شوند.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که ایالات متحده اعلامیه مشترک و حقوق اساسی چین و بریتانیا را مبنای حقوق ساکنان هنگ‌کنگ قلمداد می‌کند.

در این راستا، وزات خارجه آمریکا هفت نفر از مسئولان دفتر رابط میان دولت مرکزی پکن و هنگ‌کنگ را در فهرست تحریم شدگان قرار داد.

هم‌زمان، وزارت‌خانه‌های خارجه، خزانه‌داری، بازرگانی، و امنیت میهن آمریکا با انتشار یک راهنما برای شرکت‌های آمریکایی که با هنگ‌کنگ تجارت می‌کنند، هشدارهای لازم را در این رابطه گوشزد کردند.

XS
SM
MD
LG