لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۱

وزیر امور خارجه چین: روابط خوب بین پکن و واشنگتن دیگر یک انتخاب نیست، یک «ضرورت» است


وانگ یی وزیر امور خارجه چین - ۵ ژانویه ۲۰۲۴
وانگ یی وزیر امور خارجه چین - ۵ ژانویه ۲۰۲۴

وزیر امور خارجه چین در مراسم بزرگداشت ۴۵ سال روابط دیپلماتیک چین و آمریکا، با تاکید بر این که همکاری دو کشور دیگر یک انتخاب نیست و به یک «ضرورت» تبدیل شده، خواستار «ارتقای روابط» دوجانبه شد.

وانگ یی در این مراسم که روز جمعه در پکن برگزار شد گفت: «در شرایط کنونی جهانی، ایالات متحده و چین بیش از هر زمان دیگری منافع مشترک دارند و نیاز به همکاری دوجانبه، افزایش یافته است.»

او در ادامه سخنان خود تاکید کرد که «همکاری چین و ایالات متحده دیگر یک انتخاب ضروری برای دو کشور یا حتی برای جهان نیست، بلکه یک خواست اجباری است که باید به‌طور جدی به آن پرداخته شود.»

وزیر امور خارجه چین خواستار استفاده دو طرف از تمام سازوکارهای موجود برای «ایجاد پل‌های ارتباطی» بیشتر، و همچنین همکاری کامل در زمینه‌های دیپلماسی، اقتصاد، مالی، بازرگانی و کشاورزی شد.

سخنان آشتی‌جویانه وزیر امور خارجه چین پس از یک سال تشدید تنش بین دو ابرقدرت در شرایطی مطرح می‌شود که در اوایل سال ۲۰۲۳، کشف یک بالون جاسوسی چینی در حریم هوایی ایالات متحده، سفر دیپلماتیک آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به این کشور را به تاخیر انداخت.

در حالی که روابط چین با روسیه، تهدیدهای مداوم چین علیه تایوان، اختلافات مرزی در دریای جنوبی چین و مسائل مرتبط با تجارت منصفانه نیز روابط پکن با واشنگتن را مختل کرده است، اما رؤسای جمهوری دو کشور اوایل هفته در پیام‌های تبریک سال نو میلادی به یکدیگر، به سالگرد روابط دیپلماتیک نیز اشاره کردند.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و شی جین پینگ رئیس جمهوری چین ۲۵ آبان ماه در حاشیه نشست همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (آپک) در سان‌فرانسیسکو، یک دیدار چهار‌ساعته و مهم داشتند که منجر به توافق‌های متعددی در مسائل راهبردی شد.

در مورد بحران در حال گسترش در خاورمیانه، بایدن از چین خواست تا جمهوری اسلامی ایران را تحت فشار قرار دهد تا از اقداماتی که می‌تواند تحریک‌آمیز تلقی شود، اجتناب کند.

XS
SM
MD
LG