لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۸

رئیس‌‌جمهوری تایوان: چین غرق مشکلات است و نمی‌تواند به حمله نظامی فکر کند


رئیس جمهوری تایوان (راست).
رئیس جمهوری تایوان (راست).

تسای اینگ ون، رئیس‌جمهوری تایوان، در مصاحبه‌ با نشریه آمریکایی «نیویورک تایمز» گفت چین چنان «غرق» مشکلات داخلی است که نمی‌تواند به حمله به تایوان فکر کند.

چین تایوان را، که به طور دموکراتیک اداره می‌شود، بخشی از قلمرو خود می‌داند و در چهار سال گذشته فشار نظامی علیه این جزیره را افزایش داده است.

اما تسای در مصاحبه‌ای که دفترش متن آن را در روز پنجشنبه منتشر کرد گفت که چین در حال حاضر مشکلات زیادی دارد.

او گفت: «خب، من فکر می‌کنم رهبری چین در این مقطع تحت تأثیر اوضاع داخلی خود قرار گرفته است؛ عمدتاً به این دلیل که چالش‌های اقتصادی و مالی و همچنین چالش‌های سیاسی دارد، و همچنین جامعه بین‌الملل با صدای بلند و واضح اعلام کرده است که جنگ یک گزینه نیست و صلح و ثبات در خدمت منافع همه است.»

تسای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان، و دولت او بارها پیشنهاد مذاکره با چین کرده‌اند که پذیرفته نشده است، زیرا پکن آنها را جدایی طلب می‌داند. تسای می‌گوید فقط مردم تایوان می‌توانند برای آینده خود تصمیم بگیرند.

در سال‌های اخیر، پکن فشار نظامی و سیاسی بر تایوان را تشدید کرده است به طوری که ناوها و هواپیما‌های جنگی را اغلب به سمت آن کشور می‌فرستد.

در مقابل، آمریکا همواره از تایوان حمایت کرده است و دولت جو بایدن تائید کره است که کمک نظامی آمریکا به تایوان در چارچوب برنامه «کمک ویژه برای کشورهای مستقل» صورت می‌گیرد.

چین از نزدیکی آمریکا و تایوان خشنود نیست و بارها اعتراض خود را اعلام کرده است. چین تایوان را یک استان خودمختار جدا شده از خاک اصلی خود می‌داند ولی تایوان خود را جزیره مستقلی می‌داند. تنها ۱۳ کشور تایوان را به عنوان یک کشور مستقل می‌شناسند.

XS
SM
MD
LG