لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: از «نقش‌آفرینی سازنده چین» در خاورمیانه استقبال می‌کنیم


US North Korea
US North Korea

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه ۳۰ آبان گفت اگر چین بتواند نقشی سازنده در خاورمیانه ایفا کند دولت بایدن از آن استقبال می‌کند.

میلر به نشستی اشاره می‌کرد که در پکن با شرکت وزیران امور خارجه چند کشور عربی و اسلامی در رابطه با جنگ اسرائیل و حماس برگزار شد.

وی گفت که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، چه در نخستین سفرش به اسرائیل پس از شروع جنگ و چه زمانی که رئیس جمهوری چین به واشنگتن آمده بود، این مطلب را با همتای چینی خود در میان گذاشته بود.

میلر در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا دولت بایدن نگران نیست که چین سعی دارد ایالات متحده را کنار زده و جای آن را در جهان بگیرد، گفت که نقش آمریکا در خاورمیانه قابل جایگزین شدن نیست.

وی افزود که آمریکا انتظار دارد در رسیدن به هدف نهایی این وضعیت که خاتمه جنگ و تشکیل دو کشور اسرائیل و فلسطین هست نیز نقش رهبری داشته باشد.

وزیران امور خارجه چند کشور عربی و اسلامی روز دوشنبه در پکن خواستار آتش‌بس‌ فوری در غزه شدند.

این درخواست نخستین مرحله از یک تور دیپلماتیک این هیئت به منظور اعمال فشار برای پایان دادن به درگیری‌ها در غزه و اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه به آن منطقه است.

رویترز در گزارشی می‌نویسد این هیئت که قرار است با مقامات هر یک از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد دیدار و گتگو کند، بر غرب نیز فشار می آورد تا توجیه اسرائیل در مورد اقداماتش علیه فلسطینی‌ها را به عنوان دفاع از خود، رد کند.

حضور مقامات کشورهای عرب و مسلمان در چین در حالی است که شرکت‌های چینی حضور انبوهی در اسرائيل دارند و به نظر می‌رسد این کشورها از چین می‌خواهند که به اسرائيل فشار وارد کند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG