لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۳

پکن از پایان رزمایش خبر داد؛ ادامه آموزش‌های نظامی چین در اطراف تایوان


رزمایش چین در نزدیکی تایوان
رزمایش چین در نزدیکی تایوان

رسانه‌های دولتی چین با اعلام خبر پایان رزمایش نظامی این کشور در نزدیکی آب‌های ساحلی تایوان در روز دوشنبه، از ادامه داشتن آموزش‌های رزمی ناوهای جنگی این کشور در این منطقه خبر دادند.

چین در این رزمایش سه روزه با اعزام ده‌ها جت جنگنده و بمب‌افکن، محاصره تایوان و حمله به آن جزیره را شبیه‌سازی کرده بود.

چین رزمایش نظامی خود را روز شنبه، همزمان با بازگشت سای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان، به تایپه، پایتخت، و پس از دیدار با کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در لس آنجلس آغاز کرد. پکن پیشتر به ایالات متحده هشدار داده بود که اجازه ندهد او با آقای مک‌کارتی ملاقات کند.

به گفته این رسانه‌ها، چندین کشتی نظامی نیروی دریایی چین همچنان به «آموزش‌های رزمی واقعی» در اطراف تایوان ادامه می‌دهند تا توانایی‌های سازمانی و فرماندهی در همه سطوح و اثربخشی سلاح و تجهیزات رزمی را آزمایش کنند.

این در شرایطی است که به نوشته خبرگزاری رویترز، سای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان، با انتقاد از «رفتار غیر مسئولانه» چین گفت که اقدامات پکن «باعث بی‌ثباتی در تایوان و منطقه شده است.»

رئیس جمهوری تایوان دوشنبه شب در صفحه فیسبوک خود نوشت که «نماینده کشورش در جهان است» و سفرهایش به خارج از تایوان، از جمله آمریکا، جدید نیست و همان چیزی است که مردم تایوان انتظار دارند.

چین، تایوان را متعلق به خود می‌داند و برای تحت کنترل درآوردن این جزیره دموکراتیک بارها تهدید به زور کرده است. تایپه این ادعای پکن را به شدت رد می‌کند.

وزارت دفاع تایوان گفت روز سه‌شنبه ۹ فروند کشتی و ۲۶ فروند هواپیمای جنگی چین را در حال انجام گشت‌زنی‌های آمادگی رزمی در اطراف این جزیره ردیابی کرده است.

این وزارت‌خانه نقشه‌ای منتشر کرد که نشان می‌دهد هواپیماهای چینی روز دوشنبه از خط مرزی تنگه تایوان به سمت شمال و مرکز عبور کرده است، و حریم دریایی این کشور را نقض کرده‌اند.

رزمایش چین همچنین باعث نگرانی ژاپن شده است، به خصوص که جزایر جنوبی ژاپن در نزدیکی تایوان قرار دارند و ممکن است به درگیری کشیده شوند.

در این ارتباط، وزیر دفاع ژاپن رزمایش چین در اطراف تایوان را «تمرینی ارعاب‌آور» برای به دست گرفتن کنترل دریا و هوا در اطراف این جزیره توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG