لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۱

مکرون: اروپا «قطب سوم» در قبال تایوان باشد


امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در چین.
امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در چین.

رئیس جمهوری فرانسه در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه در روزنامه فرانسوی «لزکو» و رسانه آمریکایی «پولیتیکو» منتشر شد، گفت که اروپا نباید به تشدید بحران تایوان شدت بخشد، بلکه باید برای ایجاد موقعیت خود به عنوان قطب سوم بین چین و ایالات متحده تلاش کند.

چین از روز شنبه در واکنش به دیدار تسای اینگ‌-ون، رئیس جمهوری تایوان با کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده در روز چهارشنبه، رزمایش‌ خود را در اطراف تایوان آغاز کرد.

چین، تایوان را که به صورت دموکراتیک اداره می‌شود، قلمرو خود می‌داند و هرگز از توسل به زور برای تحت کنترل درآوردن این جزیره صرف نظر نکرده است. دولت تایوان به شدت به ادعاهای چین اعتراض دارد.

آقای مکرون که به تازگی از یک سفر رسمی سه روزه به چین بازگشته است، در این مصاحبه گفت: «بدترین چیز این است که فکر کنیم ما اروپایی‌ها باید دنباله‌رو باشیم و خود را با سیاست آمریکا و یا با واکنش بیش از حد چینی‌ها وفق دهیم.»

او همچنین تاکید کرد که اروپا باید بودجه بیشتری برای صنعت دفاعی خود، توسعه انرژی هسته‌ای و تجدیدپذیر و نیز کاهش وابستگی به دلار آمریکا اختصاص دهد.

یکی از مشاوران رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه به خبرنگاران گفت که آقایان شی و مکرون در جریان دیدارهای خود در مورد موضوع تایوان، گفتگویی «فشرده و صریح» داشتند.

وی گفت: «احساس مکرون این است که ما باید مراقب باشیم که هیچ حادثه یا تنشی رخ ندهد که منجر به تهاجم چینی‌ها شود."

امانوئل مکرون با یک هیئت تجاری ۵۰ نفره از جمله مدیران ایرباس و شرکت ایی‌دی‌اف، تولیدکننده انرژی هسته‌ای فرانسوی، به چین سفر کرد که در جریان آن، دو کشور قراردادهایی را امضا کردند.

XS
SM
MD
LG