لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۹

تنش میان چین و تایوان؛ پکن: همیشه برای درگیری آماده هستیم


سربازان واحد توپخانه ارتش تایوان در رزمایش نظامی.
سربازان واحد توپخانه ارتش تایوان در رزمایش نظامی.

ارتش چین روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور «همیشه برای درگیری آماده هستند و قادرند در هر زمانی بجنگند تا قاطعانه هر شکلی از استقلال تایوان و تلاش‌های مداخله خارجی را در هم بشکنند.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان، در مقابل رزمایش‌ چین را محکوم کرد و گفت که تایوان به همکاری با ایالات متحده و سایر دموکراسی‌ها ادامه خواهد داد زیرا این جزیره با «توسعه‌طلبی مستبدانه مستمر از سوی چین مواجه است.»

وزارت دفاع تایوان روز یکشنبه نیز تاکید کرده بود که نیروهای تایوان سطح «درگیری‌ها را تشدید نخواهند کرد» و به رزمایش‌های چین «به طور مناسب» پاسخ می‌دهند.

ایالات متحده از سیاست «چین واحد» حمایت می‌کند، که بر اساس آن، پکن تایوان را بخشی از چین می‌داند. اما جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، بارها گفته است که اگر چین به تایوان حمله کند، آمریکا از تایوان دفاع خواهد کرد.

ایالات متحده همچنین روز دوشنبه گفت که ناوشکن «یواس‌اس میلیوس» مجهز به موشک هدایت‌شونده از نزدیکی جزایر اسپرتلی در دریای چین جنوبی عبور کرده است. چین ادعای مالکیت بر تمامی این جزایر را دارد که از سوی کشورهای منطقه از جمله، برونئی، مالزی، فیلیپین، تایوان و ویتنام مورد مناقشه قرار گرفته است.

نیروی دریایی ایالات متحده در بیانیه‌ای عبور از نزدیکی این جزایر را تاییدی بر «حقوق، آزادی و استفاده قانونی از دریا» خوانده است.

رزمایش چین در اطراف تایوان در واکنش به دیدار رئیس جمهوری تایوان با کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و سایر اعضای کنگره در هفته گذشته در کالیفرنیا انجام شد. چین در این مانور نظامی، محاصره جزیره تایوان را شبیه سازی کرده است.

XS
SM
MD
LG