لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

ارتش چین می‌گوید «آماده درگیری» با تایوان است


این عکس را که وزارت دفاع ژاپن ۱۰ آوریل ۲۰۲۳ منتشر کرد و یک روز پیشتر گرفته شده، یک هواپیمای جنگنده را نشان می‌دهد که  از روی ناو هواپیمابر چینی شاندونگ در آب‌های اقیانوس آرام، بلند می‌شود.
این عکس را که وزارت دفاع ژاپن ۱۰ آوریل ۲۰۲۳ منتشر کرد و یک روز پیشتر گرفته شده، یک هواپیمای جنگنده را نشان می‌دهد که  از روی ناو هواپیمابر چینی شاندونگ در آب‌های اقیانوس آرام، بلند می‌شود.

ارتش چین روز دوشنبه پس از انجام یک رزمایش بزرگ سه روزه در اطراف تایوان اعلام کرد که برای «درگیری آماده است.» چین در این مانور نظامی محاصره جزیره تایوان را شبیه سازی کرد.

چین این رزمایش را در واکنش به سفر هفته گذشته رئیس جمهوری تایوان به ایالات متحده برگزار کرد.

در جریان آن سفر کوتاه، او با رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دیدار و گفتگو کرد.

ارتش چین پیشتر گفته بود که این رزمایش هشداری برای تایوان است که چین آن را متعلق به خود می‌داند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ارتش چین روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور «همیشه برای درگیری آماده هستند و قادرند در هر زمانی بجنگند تا قاطعانه هر شکلی از "استقلال تایوان" و تلاش‌های مداخله خارجی را در هم بشکنند.»

مانور نظامی تازه چین مشابه رزمایش‌هایی بود که پکن اوت گذشته و در تلافی سفر نانسی پلوسی به تایوان، زمانی که هنوز رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بود، انجام داد. در رزمایش اوت گذشته چین حملات موشکی را به اهدافی در دریاهای اطراف تایوان شبیه‌سازی کرد. اما رزمایش اخیر کوچک‌تر و اخلال بوجود آورد.

به گزارش رویترز، ارتش چین روز یکشنبه و در دومین روز از مانور نظامی خود در اطراف تایوان اعلام کرد «حملات دقیق» به این جزیره را شبیه‌سازی کرد. ژائو شیائوژو از آکادمی علوم نظامی چین به روزنامه «گلوبال تایمز» که تحت حمایت دولت چین است، گفت: این نخستین بار است که چین آشکارا از حملات شبیه سازی شده به اهدافی در تایوان صحبت می‌کند.

کارشناسان نظامی می‌گویند این رزمایش‌ها هم به عنوان ارعاب و هم به عنوان فرصتی برای تمرین سربازان چینی عمل می‌کند. کارشناسان می‌گویند گزینه راهبردی ارتش چین در صورت استفاده از نیروی نظامی برای تصرف تایوان بستن ترافیک دریایی و هوایی بر روی تایوان خواهد بود و اینها مواردی است که چین در رزمایش خود تمرین می‌کند.

وزارت دفاع تایوان روز یکشنبه بار دیگر تاکید کرد که نیروهای تایوان سطح «درگیری‌ها را تشدید نخواهند کرد» و به رزمایش‌های چین «به طور مناسب» پاسخ می‌دهند.

آمریکا پیشتر اعلام کرد رزمایش‌های چین در اطراف تایوان را از نزدیک زیر نظر دارد و «مطمئن است» که منابع و توانایی کافی در منطقه برای تضمین صلح و ثبات را دارد.

واشنگتن روابط دیپلماتیک خود را با تایپه و به نفع پکن در سال ۱۹۷۹ قطع کرد، اما دولت آمریکا طبق قانون موظف است که به جزیره تایوان تجهیزات مورد نیاز برای دفاع از خودش را بدهد.

XS
SM
MD
LG