لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

ادامه رزمایش چین در اطراف جزیره تایوان؛ آمریکا ناوشکن اعزام کرد


 ناوشکن یواس‌اس میلیوس
ناوشکن یواس‌اس میلیوس

همزمان با ادامه تنش نظامی در اطراف جزیره تایوان، چین اعلام کرد روز دوشنبه به رزمایش خود خود ادامه می‌دهد و آمریکا هم اعلام کرد یک ناوشکن جدید به منطقه می‌فرستد.

روز دوشنبه رسانه‌های دولتی چین اعلام کردند ارتش به برگزاری رزمایش در اطراف تایوان ادامه خواهد داد.

همزمان، نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرد ناوشکن یواس‌اس میلیوس به دریای جنوبی چین اعزام شد. این ناوشکن، حامل موشک هدایت شونده است.

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد این ناوشکن در دریای جنوبی چین جنوبی و در نزدیکی جزایر اسپراتلی حرکت خواهد کرد و ماموریت آن آزادی ناوربری در دریای جنوبی چین است.

تنش اخیر بعد از حضور رئیس جمهوری تایوان در آمریکا و دیدار با گروهی از اعضای دو حزب کنگره ایالات متحده روی داده است.

تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان روز جمعه هنگام بازگشت از سفر به آمریکای مرکزی و ایالات متحده گفت که تایوان تسلیم فشار چین نخواهد شد و از روابط خود با جهان دست نخواهد کشید.

تایوان حساس‌ترین مساله سرزمینی چین و از عمده‌ترین اختلاف‌نظرهای پکن و واشنگتن است. ایالات متحده استقلال تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد و روابط غیررسمی با آن دارد اما خود را متعهد می‌داند در زمینه دفاعی به این جزیره خودگردان کمک کند.

بعد از بازگشت رئیس جمهوری تایوان، ارتش چین مانور خود را دراطراف جزیره تایوان آغاز کرد. در چند روز اخیر بیش از ۷۰ فروند هواپیمای چینی از جمله جنگنده‌های سوخوی-۳۰ و بمب افکن‌های اچ-۶ و همچنین ۱۱ کشتی در اطراف تایوان مانور می‌دهند.

رئیس‌جمهوری تایوان هفته گذشته در لس آنجلس با کوین مک کارتی، رئیس کنونی مجلس نمایندگان آمریکا دیدار و گفتگو کرد.

ایالات متحده می‌گوید که رزمایش‌های چین در اطراف تایوان را از نزدیک زیر نظر دارد و «مطمئن است» که منابع و توانایی کافی در منطقه برای تضمین صلح و ثبات را دارد.


XS
SM
MD
LG