لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۷

چین حمله به «اهدافی در تایوان» را شبیه‌سازی کرد


کشتی جنگی چین - آرشیو
کشتی جنگی چین - آرشیو

ارتش چین روز یکشنبه و در دومین روز از مانور نظامی خود در اطراف جزیره تایوان، «حملات دقیق» به این جزیره را شبیه‌سازی کرد.

وزارت دفاع تایوان نیز گفت با هواپیماهای نظامی، نیروهای موشکی چین را زیر نظر دارد.

چین که تایوان را بخشی از سرزمین خود می‌داند، روز شنبه تمرینات نظامی سه روزه ای را در اطراف جزیره تایوان آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رزمایش چین یک روز پس از بازگشت رئیس جمهوری تایوان از یک سفر کوتاه به آمریکا آغاز شد.

تلویزیون دولتی چین در بیانیه‌ای گزارش داد که گشت‌ها برای آمادگی رزمی و رزمایش‌ها در اطراف تایوان ادامه دارد. در این بیانیه آمده است که «انواع مختلفی از یگان‌ها حملات دقیق مشترک شبیه‌سازی شده‌ای را بر روی اهداف اصلی در جزیره تایوان و نواحی دریایی اطراف انجام دادند و همچنان به موضع تهاجمی خود در اطراف جزیره ادامه می‌دهند.»

یک منبع آگاه از وضعیت امنیتی در منطقه به رویترز گفت که چین حملات هوایی و دریایی شبیه‌سازی شده را به «اهداف نظامی خارجی» در آب‌های نزدیک سواحل جنوب غربی تایوان انجام داده است.

این منبع که خواست نامش فاش نشود گفت: «تایوان تنها هدف آنها نیست.»

وزارت دفاع تایوان گفت که تا ساعت ۸ بامداد روز یکشنبه به وقت گرینویچ، ۷۰ فروند هواپیمای چینی از جمله جنگنده‌های سوخوی-۳۰ و بمب افکن‌های اچ-۶ و همچنین ۱۱ کشتی را در اطراف تایوان شناسایی کرد.

وزارت دفاع تایوان بار دیگر تاکید کرد که نیروهای تایوان سطح «درگیری‌ها را تشدید نخواهند کرد» و به رزمایش‌های چین «به طور مناسب» پاسخ می‌دهند.

یک منبع امنیتی گفت حدود ۲۰ کشتی نظامی، نیمی از تایوان و نیمی از چین، در نزدیکی خط میانی تنگه تایوان که سال‌ها به عنوان یک مرز غیررسمی بین دو طرف عمل کرده است، قرار دارند اما رفتار تحریک آمیزی ندارند.

این منبع گفت که ناو هواپیمابر چینی «شاندونگ» که تایوان از هفته گذشته آن را زیر نظر دارد، اکنون بیش از ۴۰۰ مایل دریایی از سواحل جنوب شرقی تایوان فاصله دارد و در حال انجام تمرینات است.

ژائو شیائوژو از آکادمی علوم نظامی چین به روزنامه «گلوبال تایمز» که تحت حمایت دولت چین است، گفت: این نخستین بار است که چین آشکارا از حملات شبیه سازی شده به اهدافی در تایوان صحبت می‌کند.

در این گزارش به نقل از ژائو آمده است که اهداف اصلی حمله به تایوان شامل زیرساخت‌هایی مانند باند فرودگاه، تاسیسات لجستیکی نظامی و اهداف متحرک «برای نابودی آنها در صورت لزوم و در یک تلاش سریع» است.

رئیس‌جمهوری تایوان هفته گذشته در لس آنجلس با کوین مک کارتی، رئیس کنونی مجلس نمایندگان آمریکا دیدار و گفتگو کرد.

ایالات متحده می‌گوید که رزمایش‌های چین در اطراف تایوان را از نزدیک زیر نظر دارد و «مطمئن است» که منابع و توانایی کافی در منطقه برای تضمین صلح و ثبات را دارد.

واشنگتن روابط دیپلماتیک خود را با تایپه و به نفع پکن در سال ۱۹۷۹ قطع کرد، اما دولت آمریکا طبق قانون موظف است که به جزیره تایوان تجهیزات مورد نیاز برای دفاع از خودش را بدهد.

XS
SM
MD
LG