لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۳

حمایت کرملین از مانورهای نظامی چین در اطراف تایوان


کرملین روز دوشنبه اعلام کرد که از مانور نظامی چین در اطراف تایوان و در مقابله با «اقدامات تحریک‌آمیز» حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، گفت که چین حق دارد در پاسخ به تحریکات متعدد بر سر تایوان، مانور نظامی انجام دهد.

او افزود: «در مدت زمان بسیار کوتاهی شاهد اقدامات تحریک‌آمیز زیادی نسبت به جمهوری خلق چین بوده‌ایم و البته چین حق دارد که به این اقدامات تحریک‌آمیز به طرق مختلف از جمله با انجام تمرین‌های نظامی پاسخ دهد.»

پسکوف تاکید کرد که «همه باید به حقوق چین و همچنین سایر کشورها در این راه احترام بگذارند.

ارتش چین روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور «همیشه برای درگیری آماده هستند و قادرند در هر زمانی بجنگند تا قاطعانه هر شکلی از استقلال تایوان و تلاش‌های مداخله خارجی را در هم بشکنند.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان، در مقابل رزمایش‌ چین را محکوم کرد و گفت که تایوان به همکاری با ایالات متحده و سایر دموکراسی‌ها ادامه خواهد داد زیرا این جزیره با «توسعه‌طلبی مستبدانه مستمر از سوی چین مواجه است.»

وزارت دفاع تایوان روز یکشنبه نیز تاکید کرده بود که نیروهای تایوان سطح «درگیری‌ها را تشدید نخواهند کرد» و به رزمایش‌های چین «به طور مناسب» پاسخ می‌دهند.

ایالات متحده از سیاست «چین واحد» حمایت می‌کند، که بر اساس آن، پکن تایوان را بخشی از چین می‌داند. اما جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، بارها گفته است که اگر چین به تایوان حمله کند، آمریکا از تایوان دفاع خواهد کرد.

تایوان، بزرگترین جزیره چین، از سال ۱۹۴۹ توسط دولت خود اداره می شود، پکن اما آن را بخشی جدایی ناپذیر از کشور متحد می داند.

XS
SM
MD
LG