لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۵

چين اجازه فروش آيفون‌های جديد را صادر کرد


رسانه‌های دولتی چین محصولات شرکت اپل را متهم به تهديد امنیت ملی کرده‌اند

پس از آنکه شرکت اپل به پکن اطمينان داد که اطلاعات و داده‌های کاربران چينی‌اش را به کشورهای دیگر نخواهد داد، چین اجازه فروش آيفونهای آخرین مدل شرکت اپل را صادر کرد.

بازرس تلفن چین، که فروش تلفنهای اپل را روز سه‌شنبه مورد تایید قرار داد، گفت، اپل قول داده خطرات امنیتی بالقوه آيفون ۶ و آيفون ۶پلاس را برطرف کند.

اين بازرس گفت، اپل همچنین قول داده است که هرگز دست به ايجاد به اصطلاح «درپشتی» نزند. در پشتی اصطلاحا به طرق مخفيانه‌ای گفته می‌شود که برخی حکومتها را قادر می‌سازد تا به داده‌های کاربران دسترسی پيدا کنند. شرکت اپل به پکن قول داد «هرگز» به چنين کاری دست نزند.

این تضمین‌ها به دنبال گزارشهايی داده شد مبنی بر اينکه آژانس امنیت ملی ایالات متحده قادر است به سرورهای شرکتهايی چون اپل، گوگل و ساير شرکتها، با استفاده از نرم‌افزارهای‌های نظارت‌گر مخفی، دسترسی پيدا کند. اين گزارش‌ها برمبنای اسناد محرمانه‌ای تدوين شد که پیمانکار سابق اطلاعاتی آمریکا، ادوارد اسنودن، به بیرون درز داده بود.

رسانه‌های دولتی چین از آن زمان تاکنون با انتشار چنين گزارش‌هايی محصولات شرکت اپل را متهم به تهديد امنیت ملی کرده‌اند.

اپل نگفته است از چه تاريخی آيفونهای جديد، که روز ۱۸ شهريور (۱۹ سپتامبر) روانه بازار شد، در چین، يعنی بزرگترین بازار تلفن‌های هوشمند جهان، به‌فروش خواهد رسيد.

شرکت اپل طی بیانیه ای از صدور اجازه فروش استقبال کرد و گفت آيفون‌های جديد از روز ۲۵ مهرماه (۱۷ اکتبر) مورد حمايت هر سه شرکت دولتی ارايه دهنده خدمات تلفنی قرار خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG