لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۳

چین از نخستين موج فروش آی‌فون جديد باز ماند


آی‌فون ۶ پلاس (چپ) و آی‌فون ۶ در ۱۱ شهريور (۹ سپتامبر) در کاليفرنيا به نمايش گذاشته شد
آی‌فون ۶ پلاس (چپ) و آی‌فون ۶ در ۱۱ شهريور (۹ سپتامبر) در کاليفرنيا به نمايش گذاشته شد

میلیون‌ها نفر در چین، که به عنوان پشتوانه‌ای مهم و رو به رشد برای تجارت شرکت بزرگ آمریکایی «اپل» مطرح است، شاید مجبور شوند تا پایان سال ميلادی برای خرید تلفن های جدید آی‌فون صبر کنند.

اگر چه قرار است آی‌فون ۶ و آی‌فون ۶پلاس از ۲۸ شهريور (۱۹ سپتامبر) در ایالات متحده و برخی دیگر از کشورهای جهان به بازار عرضه شوند، اما شرکت اپل هنوز تاریخ فروش این محصولات جديد خود را در چين، بزرگترین بازار تلفن‌های هوشمند در جهان، تعیين نکرده است.

«چاینا موبایل»، توزیع کننده کلیدی آی‌فون جدید با بیش از ۷۰۰ میلیون مشترک در شبکه وسیعش، از اظهار نظر در اين مورد خودداری کرده است.

دو نماینده خدمات دهنده به مشتریان و يک عامل فروش، در شعبه پکن «چاینا موبایل»، به خبرگزاری رویترز گفتند که صبح روز پنجشنبه گذشته (۲۰ شهريور) طی یادداشتی برای همه کارکنان اطلاع داده شد که آی‌فون‌های جديد «تا پايان سال جاری» ارسال نخواهد شد. خبرگزاری رويترز که اين خبر را منتشر کرد نتوانست ارسال چنين ايميلی را مورد تائيد قرار دهد.

اما اگر قصد فروش در پایان سال درست باشد، فروش جهانی مرحله بندی شده در حقيقت برای اپل بدعت جديدی خواهد بود، زيرا يک سال پيش، از آی‌فون ۵اس و ۵سی بطور همزمان در ۱۱ کشورجهان (از جمله ايالات متحده، چين، هنگ کنگ، ژاپن و آلمان) پرده‌برداری شد و سپس بطور همزمان برای فروش به بازار عرضه شد.

در اواخر روز پنج‌شنبه، شایعاتی پيرامون تاخير تا ماه دسامبر در توزيع آی‌فون بطور گسترده‌ای در شبکه‌ اجتماعی چینی Weibo پخش شده بود. بسياری از فروشندگان آی‌فون قاچاقی نيز، که اجناس خود را از هنگ کنگ تهيه می‌کنند، شروع به تبليغات وسيعی درباره فروش آن از اواخر سپتامبر کرده‌اند.

رسانه‌های چینی بر این باور بودند که اپل هنوز مجوز متداولی را که وزارت صنایع و فناوری اطلاعات چين بايد صادر بکند را دريافت نکرده است. وزارت صنایع و فناوری اطلاعات چين معمولا تلفن‌های هوشمند را پيش از صدور مجور فروش بازرسی می‌کند.

وبسایت اين وزارتخانه، که نوع و مدل تلفن‌های تازه مورد تصویب قرار گرفته را به اطلاع عموم می‌رساند، آی‌فون جديد را تا پايان روز پنج‌شنبه در فهرست خود منظور نکرده بود.

آنچه موجب سردرگمی بیشتر در این هفته شد، اعلاميه وبسایت شرکت اپل بود که در اين ارتباط گفت، مصرف‌کنندگان در استرالیا، چین، هنگ کنگ و سنگاپور، به عنوان بخشی از موج اول فروش در آسیا، قادر به خرید آی‌فون جدید در ۲۶ سپتامبر خواهند بود.

سپس در ویرایشی یک شبه، اپل تاریخ ۲۶ سپتامبر و نام کشور چین را از فهرست بازارهای آسیا برای دریافت محموله‌های آی‌فون جديد حذف کرد.

XS
SM
MD
LG