لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۱

رکورد جدید اپل: فروش بیش از ده میلیون آیفون در سه روز


مشتریان آیفون شش در شعبه اپل در نیویورک ویژگی های گوشی جدید را بررسی می کنند.
مشتریان آیفون شش در شعبه اپل در نیویورک ویژگی های گوشی جدید را بررسی می کنند.

فروش بی‌سابقه گوشی های آیفون در حالی است که این گوشی‌ها هنوز در چین، بزرگترین بازار گوشی‌های هوشمند، عرضه نشده است.

شرکت اپل می‌گوید از روز جمعه که مدل‌های جدید آیفون را برای فروش عرضه کرد، بیش از ده میلیون آیفون فروخته است. فروش بی‌سابقه آیفون ۶ نشان‌دهنده تقاضای بازار برای گوشی‌هایی با صفحه بزرگتر است.

تیم کوک رئیس شرکت اپل گفته اگر موجودی گوشی‌های آیفون ۶ و ۶ پلاس بیشتر بود، به مراتب بالاتر از ده میلیون فروش می‌کرد.

تحلیلگران بازار با توجه به سفارش و پیش‌خرید گوشی‌های جدید در روز ۲۱ شهریور، پیش‌بینی کرده بودند در سه روز اول عرضه این گوشی‌ها، ده میلیون گوشی به فروش برسد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در پی انتشار این خبر، سهام شرکت اپل در بازار بورس نیویورک، دوشنبه بعد از ظهر با اندکی افزایش به ۱۰۰ دلار و ۹۸ سنت رسید.

پیش‌سفارش خرید گوشی آیفون ۶ در روز اول عرضه در آمریکا و نُه کشور دیگر، بسیار بالاتر از میزان پیش خرید آیفون پنج در دو سال پیش بود. گوشی جدید همین هفته در بیست کشور دیگر عرضه می‌شود.

آقای کوک در بیانیه‌ای گفته «هر چند تیم اپل در زمینه تولید بهتر از همیشه عمل می‌کند، می‌توانستیم آیفون ۶ بیشتری تولید کنیم، و الآن هم سخت کار می‌کنیم تا بتوانیم سفارش‌های دریافتی را هر چه زودتر به روانه بازار کنیم.»

با توجه به بالا بودن تقاضا، بعضی از مشتریان آیفون در آمریکا باید برای دریافت گوشی جدید تا ماه آینده منتظر بمانند.

شرکت اپل سال گذشته در اولین هفته فروش گوشی آیفون پنج رنگی و آیفون پنج-اس در ۱۱ کشور، از جمله چین، ۹ میلیون گوشی به فروش رساند.

فروش آخرین مدل گوشی‌های اپل در چین، که بزرگترین بازار گوشی‌های هوشمند است، به دلیل قوانین نظارت و ممیزی با تأخیر همراه بود. به همین دلیل، عده زیادی از افراد فرصت‌طلب با ایده قاچاق گوشی‌های جدید اپل به چین، برای خرید آن به فروشگاه‌های اپل در آمریکا و دیگر کشورها هجوم بردند.

پلیس شهر نیوهِیوِن در ایالت کنتیکات به رویترز گفت میان عده‌ای از مشتریان – که گروه‌های رقیب چینی به نظر می‌رسیدند و سعی داشتند هرچه بیشتر که می‌توانند گوشی آیفون بخرند و در چین به فروش برسانند – دعوا به راه افتاد. سه نفر دستگیر شدند، و یکی از آن‌ها که در دعوا زخمی شده بود، به بیمارستان منتقل شد. به گفته پلیس، «مدیران فروشگاه‌های اپل بارها به اداره پلیس تلفن کرده و رفتار نامناسب بعضی از مشتریانِ منتظر در صف را گزارش کرده‌اند.»

XS
SM
MD
LG