لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

قالیباف «تحقیق و تفحص» از اتاق بازرگانی ایران را بی‌ارتباط با انتقاد رئیس اتاق از نمایندگان دانست


محمد باقر قالیباف - مهر
محمد باقر قالیباف - مهر

آرمین سلیمانی - رئیس مجلس شورای اسلامی می‌گوید «تحقیق و تفحص از اتاق بازرگانی ایران» ارتباطی با انتقاد تند هفته گذشته رئیس این نهاد صنفی از «بی‌سوادی و بی‌تجربه بودن» نمایندگان و دولتمردان جمهوری اسلامی ندارد.

نماینده علی‌آباد کتول در جلسه علنی روز سه شنبه ۵ بهمن‌ماه مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی، از سخنان چند روز پیش غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران، گلایه کرد و آنها را «هجمه به مجلس» نامید.

رحمت‌الله نوروزی در تذکری شفاهی با اشاره به «هجمه» رئیس اتاق بازرگانی ایران به مجلس «به دلیل تحقیق و تفحص مجلس از اتاق بازرگانی» خواستار همکاری هیئت رئیسه و کمیسیون‌های مجلس با «تحقیق و تفحص‌ها» و حمایت جدی از «بعد نظارتی» مجلس شد.

بیست و ششم دی‌ماه وب‌سایت خبری «نود اقتصادی» ویدئویی را منتشر کرد که در بخش‌هایی از آن، رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید: «بعضی از نمایندگان مجلس خیلی جالبند، نماینده شهر من (قائنات) بالاترین پستی که داشته محافظ آقای صالحی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی بوده است.»

غلامحسین شافعی - اقتصاد نیوز
غلامحسین شافعی - اقتصاد نیوز

غلامحسین شافعی در ادامه سخنان انتقادی‌اش نسبت به اعضای قوه مقننه جمهوری اسلامی گفته بود: «از این قبیل نماینده‌ها، در این مجلس کم نیستند. این نمایندگان خیلی افراد خالی هستند و نیازمند این هستند که چیزی پای تریبون بگویند. به ما (اعضای اتاق بازرگانی) نیاز دارند تا شارژشان کنیم.»

رئیس اتاق بازرگانی ایران در پایان این ویدئوی منتشره تاکید کرده است:‌ «عمق نمایندگان مجلس در مسائل اقتصادی خیلی کم است، به طوری که آدم از این که این افراد می‌خواهند کشور را اداره کننده، درمانده می‌شود. دولت هم خیلی دست کمی از این نمایندگان ندارد.»

محمد باقر قالیباف روز سه شنبه در پاسخ به این تذکر رحمت‌الله نوروزی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، گفت: «یک گزارش در مورد نتایج تحقیق و تفحص‌ها در دوره‌های قبل مجلس مورد بررسی قرار گرفت و حاکی از آن بود که آن طور که باید و شاید آن تحقیق و تفحص‌ها کارکرد لازم را نداشته است. بر این اساس باید در بررسی تحقیق و تفحص‌ها دقت بیشتری شود تا کارکرد لازم را داشته باشد و نتیجه بخش باشد.»

به نظر می‌رسد رئیس اتاق بازرگانی ایران در سخنانش به سلمان اسحاقی، نماینده حوزه انتخابیه قائنات استان خراسان جنوبی اشاره دارد که در سوابق اجرایی خود در دو جدول جداگانه نوشته «همراهی [مقامات] دراجلاس‌های بین‌المللی و کشورهایی که بیش از چندین بار سفر نموده‌ام.»

محمدباقر قالیباف در عین حال امروز گفت: «این گونه برداشت نشود که به خاطر صحبت‌های اخیر که در اتاق بازرگانی زده شد ما تحقیق و تفحص انجام خواهیم داد.»

در روزهای اخیر نیز چند نماینده دیگر مجلس شورای اسلامی هم انتقادات غلامحسین شافعی از سطح پایین سواد اعضای مجلس و دولت جمهوری اسلامی را بر نتابیده و خواستار انجام تحقیق و تفحص شده بودند.

محسن زنگنه، نماینده تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه ۳ بهمن‌ماه در نشست علنی قوه مقننه طی تذکری شفاهی خطاب به هیات رئیسه درباره سخنان رئیس اتاق بازرگانی ایران گفته بود: «انتظار داشتیم هیات رئیسه مجلس در برابر این اظهارات واکنش نشان دهد.»

علی نیک زاد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر زنگنه ضمن تکذیب حرف‌های شافعی، با اعلام اینکه «شأن نماینده و شأن رئیس اتاق بازرگانی مشخص است»، گفته بود: «آقای شافعی در قد و قواره‌ای نیست که بگوید از مجلس پشتیبانی می‌کند، ایشان اشتباه می‌کند که از مجلس پشتیبانی می‌کند. این حرفی که آقای شافعی زده است، گنده‌تر از دهانش است.»

همچنین نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی نیز سوم بهمن‌ماه در این رابطه گفته بود: «طرح تحقیق و تفحص از اتاق بازرگانی در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح است، بیش از چهل نفر این تقاضا را امضا کرده‌اند اما همچنان به صحن نیامده است.»

XS
SM
MD
LG