لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۷

فرمانده «سنتکام» آمادگی رزمی ارتش اسرائیل را ستود


دیدار یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، (راست) و ژنرال مایکل اریک کوریلا، فرمانده سنتکام
دیدار یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، (راست) و ژنرال مایکل اریک کوریلا، فرمانده سنتکام

ژنرال مایکل اریک کوریلا، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، طی سفر به اسرائیل در روزهای پنجشنبه و جمعه با مقام‌های نظامی و دفاعی این کشور از جمله یوآف گالانت، وزیر دفاع، و هرتزی هالوی، رئیس ستاد کل ارتش، دیدار و گفت‌وگو کرد.

طبق بیانیه ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، ژنرال کوریلا در این بازدید عملیات‌ دریایی واحد کماندوی نیروی دریایی اسرائیل را مشاهده کرد.

کوریلا و هالِوی در دیداری دوجانبه عملیات‌ امنیتی زمینی و دریایی، مانورهای نظامی مشترک پیش رو، و فرصت‌ها برای افزایش همکاری نظامی دوجانبه را به بحث گذاشتند.

ژنرال مایکل اریک کوریلا، فرمانده سنتکام، و هِرتزی هالِوی، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل
ژنرال مایکل اریک کوریلا، فرمانده سنتکام، و هِرتزی هالِوی، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل

ژنرال کوریلا ضمن تحسین توانمندی‌ها و آمادگی رزمی ارتش اسرائیل گفت: «همکاری راهبردی‌مان در منطقه از جمله پیوند دیرینه و ناگسستنی ما و نیروهای دفاعی اسرائیل برای امنیت و ثبات منطقه حیاتی است.»

به گفته او، این دیدار اهمیت روابط آمریکا و اسرائیل و فرصت‌های پرشمار پیش روی دو کشور در خاورمیانه را تقویت کرد.

  • اهمیت این دیدار از نگاه یک تحلیلگر اسرائیلی

ست فرانتزمن، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل خاورمیانه، در گفت‌وگویی با بخش فارسی صدای آمریکا سفر ژنرال کوریلا را «نشانه مهمی از همکاری نزدیک آمریکا و اسرائیل» خواند.

او با اشاره به سفر اخیر ژنرال کوریلا به اسرائیل در ماه ژانویه در میانه قرار گرفتن اسرائیل تحت پوشش سنتکام گفت این مساله فرصت‌های فراوان جدیدی برای تمرینات نظامی مشترک فراهم می‌کند.

به باور آقای فرانتزمن، تمرینات نظامی به‌ویژه به‌وسیله جت‌های نسل پنجم اف-۳۵، آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها را قادر می‌کند از یکدیگر بیاموزند.

  • پیام به ایران

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه با اشاره به تداوم فزاینده تنش‌ها میان جمهوری اسلامی از یک طرف و ایالات متحده و اسرائیل از طرف دیگر گفت دیدارهایی از این قبیل اهمیت ویژه‌ای دارند.

او با اشاره به دیدار اخیر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، به مرز لبنان و اسرائیل گفت جمهوری اسلامی همچنان به اسرال پهپادها و تسلیحات به شبه‌نظامیان در سوریه ادامه می‌دهد که این تهدیدی برای آمریکا و اسرائیل است.

به گفته آقای فرانتزمن، توقیف کشتی حامل پرچم جزایر مارشال از سوی جمهوری اسلامی نشانگر تمایل ایران به تداوم اقدامات ایذایی است و به همین دلیل همکاری اسرائیل و ایالات متحده در این برهه زمانی، حائز اهمیتی کلیدی است.

XS
SM
MD
LG