لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۲

قطعنامه دوحزبی مجلس نمایندگان آمریکا به مناسبت ۷۵ سال روابط نزدیک با اسرائیل


چهار عضو مجلس نمایندگان آمریکا در قطعنامه‌ای دوحزبی، هفتاد و پنجمین سالگرد برقراری روابط آمریکا و اسرائیل را گرامی داشته و با صدور بیانیه‌ای بر حمایت واشنگتن از اسرائیل در مقابل تهدیدات حکومت ایران تاکید کردند.

مایکل مک‌کال رئيس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در بخشی از این بیانیه‌ مشترک که روز جمعه اول اردیبهشت‌ماه صادر شده، همکاری میان اسرائیل و آمریکا را مستحکم توصیف کرده و آن را موجب تقویت امنیت دو کشور در طول ۷۵ سال گذشته دانست.

آن وگنر نماینده جمهوری‌خواه از ایالت میزوری هم اسرائیل را از متحدان قوی آمریکا دانست و بر ادامه حمایت واشنگتن از اسرائیل در برابر تهدیدات حکومت «خطرناک» ایران و نایبانش تاکید کرد.

خانم وگنر همچنین از تلاش آمریکا برای تقویت «پیمان صلح ابراهیم» در جهت عادی‌سازی روابط دیگر کشورها با اسرائیل خبر داده است.

اسرائیل تونسته با میانجی‌گری آمریکا و در چارچوب «پیمان صلح ابراهیم» به عادی‌سازی روابط خود با شماری از کشورهای عربی از جمله امارات متحده عربی، بحرین و مراکش بپردازد.

کتی منینگ، نماینده دموکرات و از امضاکنندگان این بیانیه، روابط آمریکا و اسرائیل را از جمله بر پایه ارزش‌های بنیادین ذکر کرد. کتی منینگ، اسرائیل را تنها متحد دموکراتیک آمریکا در منطقه توصیف کرده است.

این در حالیست که تغییرات قضائی پیشنهادشده از سوی دولت اسرائیل، به موجی از اعتراضات گسترده در این کشور دامن زده است. شماری از کارشناسان معتقدند اجرای تغییرات قضایی مزبور، دموکراسی در این کشور را با تهدید مواجه خواهد کرد.

برد اشنایدر، نماینده دموکرات از ایالت ایلینوی، هم در بخشی از این بیانیه دوحزبی، با تقدیر از روابط میان آمریکا و اسرائیل، نسبت به ادامه همکاری‌های نزیک دو کشور ابراز خوشبینی کرده است.

XS
SM
MD
LG