لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۲

نیویورک‌تایمز: ایران به‌دنبال حمله به کشتی‌های اسرائیلی است


پهپادهای ساخت ایران
پهپادهای ساخت ایران

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از دو مقام ارشد اطلاعاتی غربی و مطلع که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود گزارش داد دستگاه‌های اطلاعاتی اسرائیلی و آمریکایی معتقدند نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال آماده‌شدن برای حملات پهپادی به کشتی‌های تجاری اسرائیل در خلیج فارس و دریای عمان است.

این روزنامه همچنین به نقل از یک استراتژیست نزدیک به سپاه پاسداران نوشته است جمهوری اسلامی در حال بررسی حمله به کشتی‌های اسرائیلی به عنوان یکی از راه‌های انتقام کشته شدن دو عضو سپاه در سوریه طی ماه مارس است.

به گفته دو مقام اطلاعاتی غربی، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز پنجشنبه درباره یک تهدید قریب‌الوقوع علیه کشتی‌های اسرائیلی به مقامات دفاعی اسرائیل هشدار داده و گفته بود سپاه پاسداران آماده حمله به آنها است.

یک کارمند ارشد کشتی‌رانی اسرائیل نیز که نخواسته نامش فاش شود، به نیویورک تایمز گفته است ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز پنجشنبه درباره حملات ایران به شرکت‌های کشتی‌رانی اسرائیلی هشدار دادند.

در همین راستا، به کشتی‌های اسرائیلی توصیه شد فرستنده‌های خود را خاموش کنند، در نزدیکی سواحل عمان و به دور از سواحل ایران حرکت کنند، و موقعیت خود و هرگونه فعالیت مشکوک را گزارش دهند.

انتشار این گزارش در حالی است که یک سخنگوی نیروی دریایی آمریکا روز شنبه اعلام کرده بود این کشور یک زیردریایی موشک‌انداز را که قابلیت حمل ۱۵۴ موشک تاماهاوک دارد راهی خاورمیانه کرده است.

تیموتی هاوکینز، یک سخنگوی ناوگان پنجم مستقر در بحرین، دلیل اعزام این زیردریایی را تامین ثبات و امنیت در منطقه عنوان کرده است.

ایالات متحده، بریتانیا، و اسرائیل در سال‌های اخیر ایران را به حمله به نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری متهم کرده‌اند اما جمهوری اسلامی همواره این اتهامات را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG