لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۳

وزیر خارجه اسرائیل: احیای روابط عربستان و ایران می‌تواند به نفع اسرائیل باشد


الی کوهن - آرشیو
الی کوهن - آرشیو

الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، روز چهارشنبه از احتمال سفر به عربستان سعودی در آینده سخن گفت و افزود: دست‌کم یک کشور عربی دیگر در سال جاری، روابط خود را با اسرائیل عادی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او گفت که موضوع سفر به عربستان سعودی «روی میز است و تاریخ آن هنوز مشخص نشده است.»

در سال ۲۰۲۰ میلادی، امارات متحده عربی و بحرین در چارچوب «پیمان ابراهیم» و با میانجی‌گری آمریکا، روابط خود را با اسرائیل عادی‌سازی کردند. پس از آن نیز مراکش روابط با اسرائیل را عادی‌سازی کرد.

اسرائیل تمایل خود را برای روابط نزدیک‌تر با عربستان سعودی پنهان نکرده است. ریاض اما در غیاب راه‌حلی برای تشکیل کشور فلسطینی، از به رسمیت شناختن اسرائیل خودداری کرده است.

در این حال، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، اوایل این هفته گفت که عادی‌سازی مناسبات با ریاض «گامی بزرگ» در جهت پایان دادن به درگیری اعراب و اسرائیل خواهد بود.

به نوشته رویترز، الی کوهن که در جریان سفر به جمهوری آذربایجان با رادیو ارتش اسرائیل صحبت می‌کرد، گفت که موضوع عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی در جریان دیدار لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی، با محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی، در هفته جاری مطرح شد.

آقای کوهن تاکید کرد که «اسرائیل به طور قطع، دشمن عربستان سعودی نیست. دشمن عربستان سعودی، ایران است.»

عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران پس از توافقی با میانجیگری چین در ماه مارس سال جاری به سال‌ها خصومت پایان دادند. الی کوهن در پاسخ به سؤالی درباره احیای روابط ریاض و تهران گفت که چنین تحولی می‌تواند نویدبخش خوبی برای اسرائیل باشد.

او گفت: «دقیقاً همین موضوع است که می‌تواند به یک اقدام متعادل‌کننده (عربستان سعودی برای) نزدیک‌ترشدن به اسرائیل منجر شود.»

XS
SM
MD
LG