لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۷

نیروی دریایی ایران یک نفتکش را در آب‌های آزاد دریای عمان توقیف کرد


افزایش تنش‌ها در خلیج فارس و دریای عمان. (تصویر آرشیوی)
افزایش تنش‌ها در خلیج فارس و دریای عمان. (تصویر آرشیوی)

به‌روزرسانی: ساعتی پس از آن که آمریکا از توقیف یک نفتکش حامل پرچم جزایر مارشال از سوی سپاه پاسداران خبر داد، خبرگزاری فارس مدعی شد این کشتی پس از برخورد با یک شناور ایرانی از سوی نیروی دریایی ارتش متوقف شده است.

پس از آن، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در خبر جدیدی اعلام کرد که پس از فرستادن یک فروند هواپیمای گشت‌زنی دریایی «پی٨- پوسایدون» مشخص شد که این نفتکش از سوی نیروی دریایی ارتش ایران توقیف شده است.

ناوگان پنجم پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود نیروی دریایی سپاه پاسداران روز پنجشنبه، حدود ساعت یک و ۱۵ دقیقه بعداز ظهر به وقت محلی، یک نفتکش حامل پرچم جزایر مارشال را در آب‌های آزاد دریای عمان توقیف کرده است.

در این حال، خبرگزاری فارس عنوان کرد که «یک فروند کشتی ناشناس با یک شناور ایرانی در آب‌های خلیج فارس» تصادم کرده که در نتیجه آن، دو خدمه این شناور مفقود و چند تن دیگر زخمی شده‌اند.

فارس افزود که این کشتی حامل پرچم جزایر مارشال پس از واقعه اقدام به «فرار از خلیج فارس» کرد که از سوی نیروی دریایی ارتش ایران در دریای عمان توقیف شد.

این در شرایطی است که طبق بیانیه ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده، این نفتکش در جریان توقیف، تماس اضطراری برقرار کرده بود.

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده این اقدام را مغایر قوانین بین‌المللی و برهم‌زننده امنیت و ثبات منطقه‌ای خوانده است.

طبق این بیانیه، اقدامات ایذایی ایران علیه کشتی‌ها و نقض حقوق ناوبری در آب‌های بین‌المللی، تهدیدی برای امنیت دریایی و اقتصاد جهانی است.

این بیانیه یادآور شده که جمهوری اسلامی طی دو سال گذشته دست‌کم پنج کشتی تجاری را در منطقه خاورمیانه توقیف کرده است.

تنش‌های دریایی میان ایران و آمریکا در منطقه طی هفته‌های اخیر شدت گرفته است. ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده پنجشنبه هفته گذشته ادعای جمهوری اسلامی درباره وادار کردن یک زیردریایی آمریکا به آمدن بر روی سطح آب هنگام عبور از تنگه هرمز را تکذیب کرد.

یک روز پس از آن، ناوشکن «پال همیلتون» آمریکا، یک قایق ماهیگیری حامل ۸۰۲ کیلوگرم متامفتامین و یک هزار کیلوگرم حشیش را متوقف کرد که خدمه آن ایرانی بودند.

این خبر بر اساس اصلاحیه منتشرشده توسط ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده به‌ روز‌ رسانی شد.

XS
SM
MD
LG