لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

نگاهی به دلایلی که نهاد عالی بهداشتی آمریکا توصیه کرد مردم برای مقابله با کرونا از ماسک «اِن ۹۵» استفاده کنند


یک کارمند بخش پزشکی در کلینیک تست کرونا در ایالت واشنگتن که ماسک «اِن ۹۵» بر صورت دارد.
یک کارمند بخش پزشکی در کلینیک تست کرونا در ایالت واشنگتن که ماسک «اِن ۹۵» بر صورت دارد.

مقامات بهداشت آمریکا جمعه این هفته از مردم خواستند برای کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا، از ماسک‌های «اِن۹۵» N95 یا «کی‌ان۹۵» KN95 استفاده کنند که تاکنون بیشتر برای کارکنان مراقبت‌های بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

آسوشیتدپرس در گزارشی نوشته است، این ماسک‌ها از نظر فیلتر کردن هوا بهتر هستند، اما قبلاً به دلیل کمبود، مقامات مرکز «کنترل و پیشگیری از بیماری» ایالات متحده از مردم خواسته بودند تا از خریدن این گونه ماسک‌ها خودداری کرده و کارکنان بیمارستان‌ها و مراقبت‌های بهداشتی را در اولویت قرار دهند. به جای آن، مردم عادی از ماسک جراحی استفاده کنند.

در دستورالعمل به‌روز شده در عصر جمعه ۲۴ دی، مقامات مرکز «کنترل و پیشگیری از بیماری» آمریکا نگرانی‌های مربوط به کمبود عرضه را حذف کرده و گفتند که ماسک‌های ان۹۵ و کی‌ان۹۵ بیشترین محافظت را در مقابل ویروس کرونا ارائه می‌دهند.

N95 یک استاندارد آمریکایی است که نشان‌ می‌دهد ماسک دارای این استاندارد، دست‌کم جلوی ورود ۹۵ درصد از ذرات ریز معلق در هوا را می‌گیرد. ماسک‌های «اِن ۹۵» چند ویژگی دارند:

پوشش کامل ورودی دستگاه تنفس- ماسک‌های «اِن ۹۵» کاملا از بالای بینی تا زیر دهان را می‌پوشانند.

عدم نشت هوا - ماسک‌های «اِن ۹۵» عملا از کنار یا بغل نشت هوا ندارند.

فیلتر قوی - ماسک‌های «اِن ۹۵» با چند فیلتر،‌ مانع ورود ذرات معلق ریز (مانند باکتری و ویروس) به دستگاه تنفس می‌شوند. قدرت فیلتر این ماسک به مراتب بالاتر از ماسک جراحی است.

گیره بالای بینی - ماسک‌های «اِن ۹۵» دارای یک گیره بالای بینی است که مانع نشت هوا از کنار ماسک و بینی می‌شود.

«هر ماسکی، بهتر از بی ماسکی است»

هرچند، مقامات مرکز «کنترل و پیشگیری از بیماری» ایالات متحده به این نکته نیز اشاره کردند که تحمل برخی از ماسک‌ها سخت‌تر از ماسک‌های دیگر است و از مردم خواستند ماسک‌های مناسبی را انتخاب کنند که بتوانند بطور مداوم روی صورت خود نگه دارند.

کریستن نوردلوند، سخنگوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در بیانیه‌ای گفت: «پیام اصلی ما این باقی می‌ماند: که هر ماسکی بهتر از بی‌ماسکی است.»

مرکز کنترل و پیگشیری بیماری دستورالعمل مربوط به ماسک خود را در طول همه‌گیری چند بار به‌روز کرده است.

در آخرین به‌روزرسانی خود در ماه سپتامبر سال جاری، مقامات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، مردم را به زدن ماسک‌های یکبار مصرف ان۹۵ تشویق کردند و گفتند در صورت وجود می توان از آنها در شرایط خاص استفاده کرد - برای مثال وقتی که افراد برای مدت طولانی در اماکن بسته مثل قطار، اتوبوس، یا هواپیما نزدیک به دیگران قرار گرفته‌اند، یا برای محافظت از افرادی که وضعیت جسمانی ضعیف دارند و بیشتر مستعد به بیمار شدن و وخامت بیماری هستند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه اعلام کرد که دولت او قصد دارد «ماسک های با کیفیت بالا» از جمله ان۹۵ را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دهد. وی گفت که جزئیات بیشتر در یک هفته آینده منتشر خواهد شد.

کاخ سفید اعلام کرد که دولت فدرال بیش از ۷۵۰ میلیون ماسک ان۹۵ ذخیره کرده است.

آخرین دستورالعمل مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری اشاره می‌کند که نوع خاصی از ماسک‌های «جراحی ان۹۵» وجود دارد که به طور ویژه برای محافظت در برابر پاشیدن خون و سایر خطرات اتاق عمل طراحی شده‌اند. این سازمان افزود که این نوع ماسک برای فروش در دسترس عموم نیست و باید همچنان برای کارکنان مراقبت‌های بهداشتی رزرو باقی بمانند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG