لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۰

تلاش کشورها برای فعالیت حضوری مدارس؛ مقامات ایران بر «خوداظهاری» دانش‌آموزان تاکید می‌کنند


مقامات ایران در حالی بر فعالیت حضوری مدارس تأکید می‌کنند که برنامه‌ای برای پیشگیری از ابتلای دانش‌آموزان و مسئولان مدارس به کرونا، به ویژه در شرایط شیوع امیکرون، ندارند.

وزیر آموزش و پرورش ایران گفته است که از ستاد ملی مقابله با کرونا درخواست شده «تا جایی که امکان دارد» اجازه بدهند مدارس به صورت حضوری فعالیت کنند و از تعطیل کردن آنها خودداری کنند.

یوسف نوری همچنین گفت برای ورود دانش‌آموزان به مدرسه و شرکت در امتحانات، ارائه کارت واکسن و یا تست ۱۵ روزه پی سی آر در صورت عدم تزریق واکسن، الزامی نیست.

وزیر آموزش و پرورش ایران می‌گوید: «مگر اینکه دانش‌آموزی خوداظهاری کند که بیمار است و یا تستش مثبت شده باشد که در آن شرایط نمی‌تواند تا زمان بهبود به مدرسه بیاید.»

این در حالی است که هنوز واکسنی برای کودکان زیر ۱۲ سال در ایران مورد تأیید قرار نگرفته است.

شمار زیادی از کشورهای دنیا برای این گروه سنی، واکسن فایزر را تزریق می‌کنند که ورود آن به ایران توسط رهبر جمهوری اسلامی ایران ممنوع شد و تا امروز نیز برای استفاده عموم وارد کشور نشده است.

وزارت بهداشت ایران، واکسن‌های سینوفارم و پاستوکووک را برای کودکان زیر ۱۲ سال در نظر گرفته است که پاستوکووک در کوبا بر روی این گروه سنی آزمایش شده است.

وزارت آموزش و پرورش ایران اعلام کرده است که تا کنون ۸۵ درصد دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله دز اول واکسن و ۷۲ درصد دز دوم واکسن خود را دریافت کرده‌اند.

در کشورهای دیگر نیز فعالیت حضوری مدارس یکی از بزرگترین چالش‌های این روزها است اما تدابیر متعددی برای پیشگیری از ابتلای دانش‌آموزان به کرونا در نظر گرفته شده است.

در آمریکا، دولت بایدن روز چهارشنبه اعلام کرد که میلیون‌ها تست رایگان کرونا را در مدارس سراسر آمریکا توزیع خواهد شد تا کلاس‌های درس باز بمانند.

سال گذشته، در امریکا ۱۰ میلیارد دلار به تست کرونا در مدارس اختصاص داده شد. دولت آمریکا در حال حاضر ماهانه ۵ میلیون تست آنتی ژن سریع رایگان را از مقطع ابتدایی تا دبیرستان توزیع می‌کند. کاخ سفید اعلام کرده است که ۹۶ درصد مدارس در حال حاضر باز هستند.

XS
SM
MD
LG