لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۸

داروی مداوای بی‌خوابی شرکت سوئیسی از سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا تأییدیه گرفت


آرشیو
آرشیو

شرکت سوئیسی آیدورسیا اعلام کرد دارویی که برای مداوای بی‌خوابی بزرگسالان تولید کرده مورد تأیید سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا قرار گرفته است.

این دارو که با نام تجاری «کوییویک» عرضه می‌شود، در دزهای ۲۵ میلی گرم و ۵۰ میلی گرم تجویز می‌شود و با توجه به نتایج معنادار آماری دو آزمایش بالینی در مقایس گسترده و همچنین نتایج مثبت دارو بر روی عملکرد خواب در یک بازده زمانی طولانی مدت مجوز گرفته است.

«بی‌خوابی» با مشکل در به خواب رفتن یا در خواب ماندن تعریف شده است که منجر به خستگی و اختلال در تمرکز می‌شود.

مارتین کلوزل، مدیر ارشد علمی «آیدورسیا»، در مورد وجه تمایز این دارو با داروهای مشابه به خبرگزاری رویترز گفت که برخی از داروها سریع عمل می کنند، اما اثر آنها برای مدت کوتاه تری باقی می ماند، در حالی که اثر سایر داروها در طول روز باقی می ماند. او گفت داروی «کوییویک» اثر خواب‌آلودگی در طول روز نخواهد داشت.

حدود ۲۵ میلیون بزرگسال در ایالات متحده آمریکا دچار بی‌خوابی هستند و ۱۲ میلیون نفر از آنها دارو مصرف می‌کنند

این درمان متعلق به نوعی از دارو است که به عنوان «گیرنده آنتاگونیست اورکسین» شناخته می‌شوند و گیرنده‌های ماده شیمیایی اورکسین را که باعث بیدار نگاه داشتن افراد می‌شود مسدود می‌کنند و مانع پیام‌رسانی آن به مغز می‌شوند.

دو داروی مشابه دیگر نیز در بازار موجود است که یکی ساخته شرکت آمریکایی «مرک» است و «بلسومرا» نام دارد و دیگری متعلق به شرکت ژاپنی «ایزای» است و نامش «دیویگو» است.

سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا توصیه کرده است که این دارو به عنوان یک «ماده کنترل شده» طبقه‌بندی شود، چرا که می‌تواند اعتیادآور باشد.

پیش‌بینی می‌شود این دارو ماه مه امسال روانه بازار شود.

شرکت «آیدورسیا» اعلام کرده است که حدود ۲۵ میلیون بزرگسال در ایالات متحده آمریکا دچار بی‌خوابی هستند و ۱۲ میلیون نفر از آنها دارو مصرف می‌کنند.

XS
SM
MD
LG