لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

کرونا در ایران | هرمزگان در صدر میزان ابتلا به امیکرون؛ شناسایی مبتلایان به ترکیب آنفلوانزا و کرونا در مازندران


بیمارستانی در هرمزگان
بیمارستانی در هرمزگان

وزارت بهداشت ایران روز پنجشنبه اعلام کرد استان‌ هرمزگان با ۱۲۲ مورد ابتلا به امیکرون بالاترین میزان ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا در کشور را دارد و پس از آن، استان‌های تهران، خراسان رضوی، مازندارن، اصفهان و‌ مرکزی قرار دارند.

یک روز پیشتر، سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در توییتر اعلام کرد که شمار کل مبتلایان به امیکرون در ایران به ۷۳۳ نفر رسیده است.

در مورد آمار واقعی ابتلا به امیکرون در ایران، تردیدهای زیادی وجود دارد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تأکید کرده است که کیت تشخیصی امیکرون «به اندازه کافی» وجود ندارد. محمدمهدی گویا گفته است «قرار نیست هر کسی خودش خواست این تست را انجام دهد.»

داده‌های «دنیای ما در قالب آمار» نشان می‌دهد میزان تست‌های روزانه کرونا در ایران در روزهای اخیر کاهش پیدا کرده است.

جدول میزان تست‌های روزانه در ایران - دنیای ما در قالب آمار
جدول میزان تست‌های روزانه در ایران - دنیای ما در قالب آمار

یک عضو کمیته علمی کشوری کرونا نیز میزان تست‌های «پی سی آر» در ایران را اندک دانسته و می‌گوید موارد مثبت تست‌های سریع خانگی در آمار لحاظ نمی‌شوند. پیام طبرسی تأکید کرد که عدم افزایش میزان بستری در ایران، «ملاک دقیقی نیست.»

دکتر طبرسی همچنین گفت به دلیل باز شدن بسیاری از اماکن و عدم رعایت نکات بهداشتی و ازسرگیری فعالیت مشاغل و تجمعات، ویروس‌های تنفسی غیرکرونا نیز با افزایش شیوع مواجه شده اند.

این در حالی است که سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت از کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رسیدن آن به ۴۸ درصد خبر داده است؛ موضوعی که منجر به نگرانی کارشناسان بهداشتی کشور شده و به اعتقاد بسیاری ممکن است به وقوع پیک ششم کرونا منجر شود.

در همین حال، مسئول آزمایشگاه کرونای استان مازندران از شناسایی مبتلایان به ترکیب آنفلوانزا و کرونا در این استان خبر داد. محمدرضا حق شناس گفت شمار بیمارانی که همزمان مبتلا به آنفلوانزا و کرونا هستند از ده نفر فراتر رفته است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز گفت موارد امیکرون رو به افزایش است و نشان از روند صعودی ابتلا در مازندران دارد.

در حال حاضر، مازندران بر روی نقشه رنگ‌بندی شیوع کرونا در ایران آبی است، اما کارشناسان می‌گویند ممکن است این روند به زودی تغییر کند.

XS
SM
MD
LG