لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۶

ترانه علیدوستی می‌گوید دو بازیگر مرد متهم به «آزارگری جنسی»  از او شکایت کرده‌اند


ترانه علیدوستی، بازیگر شناخته شده سینمای ایران در صفحه اینستاگرام خود از شکایت دو بازیگر مرد علیه خود خبر داد. علیدوستی که پیشتر مهدی کوشکی و حبیب رضایی را متهم به آزارگری جنسی کرده بود، می‌گوید که این دو از او به اتهام «افترا و نشر اکاذیب» به قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران شکایت کرده‌اند.

خانم علیدوستی روز چهارشنبه ۸ تیرماه در اینستاگرام خود نوشت: ضمن به حق دانستن فعالیت‌های این روزهایمان به عنوان نماینده بیش از هشتصد زن سینماگر، با کمال میل در این خصوص از خودم دفاع خواهم کرد و بر سر مواضعم خواهم ایستاد. تا قسمت چه باشد.

ترانه علیدوستی، یکی از اعضای کمیته مستقل پنج نفره‌ای است که پس از انتشار بیانیه ۸۰۰ سینماگر زن در اعتراض به «خشونت و باج‌گیری‌ جنسی» در فضای سینما و تئاتر ایران تشکیل شد.

برخی معتقدند دلیل شکایت آقای کوشکی و رضایی از ترانه علیدوستی بازنشر پستی از شبنم فرشادجو، بازیگر بوده است که در آن تصاویر افرادی که مورد اتهام آزارگری قرار دارند را منتشر کرده بود و این دو نفر نیز در میان متهمان بودند.

چندی پیش، صفحه «جنبش من_هم ایران» روایتی از اتهام آزار علیه مهدی کوشکی منتشر کرد.

ترانه علیدوستی در حالی از شکایت این دو مرد بازیگر علیه خود خبر می‌دهد که خود چندی پیش به دلیل انتشار تصویری از حضورش کنار فرهاد اصلانی و سعید پورصمیمی روی فرش قرمز جشنواره فیلم کن مورد انتقاد قرار گرفت.

پس از انتقادها، علیدوستی از اینکه انتشار این تصویر باعث «آزردگی» راویان و دغدغه‌مندان برابری جنسیتی شده است عذرخواهی کرد.

سعید پورصمیمی از سوی کتایون ریاحی متهم به تعرض شده است. خانم ریاحی در پستی بر روی صفحه اینستاگرام خود به حادثه‌ای که به گفته او ۲۵ سال پیش رخ داد اشاره کرده است؛ زمانی که سعید پورصمیمی معاون خانه سینما بود.

ریاحی در این پست نوشت که آقای پورصمیمی در پی «اتهامات واهی» او را مورد بازجویی قرار داد و با «سوء استفاده از موقعیت» به او‌ تعرض کرد.

پورصمیمی در واکنش گفت که از ریاحی شکایت می‌کند.

فرهاد اصلانی نیز توسط سمیه میرشمسی، دستیار کارگردان و برنامه‌ریز سینما به «قلدری» و «آزار جنسی» متهم شده است.

پس از انتشار این روایت توسط خانم میرشمسی، بیش از ۳۰۰ تن از زنان سینماگر در ایران در بیانیه‌ای از «توهین، خشونت و آزار جنسی سیستماتیک و گسترده» علیه زنان فعال در این عرصه پرده برداشتند و خواستار رسیدگی به این موضوع شدند.

این بیانیه توسط چهره‌های شناخته شده‌ای چون نیکی کریمی، هدیه تهرانی، سحر دولتشاهی، پوران درخشنده، ترانه علیدوستی، نرگس آبیار، ویشکا آسایش، کتایون ریاحی، هانیه توسلی و تهمینه میلانی امضاء شده بود.

خانه سینما نیز در واکنش، «اعمال هرگونه خشونت‌ جنسی» را محکوم کرد و از آمادگی شورای صیانت این نهاد برای رسیدگی به این شکایت‌ها خبر داد.

در پی شکل‌گیری جنبش «من هم» در ایران از تابستان سال ۱۳۹۹ که ادامه جنبش جهانی «Me Too» بود، زنان ایرانی نیز تجربه‌‌ خود از آزارهای جنسی را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشتند و در پی شکل‌گیری این کارزار، نام‌ مردان نام‌آشنایی در عرصه سینما و هنر مطرح شد.

XS
SM
MD
LG