لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۶

دعوت آکادمی اسکار از امیر جدیدی و فیروزه خسروانی برای عضویت


آکادمی علوم‌ و هنرهای سینمایی امسال از ۳۹۷ سینماگر بین‌المللی برای عضویت در این نهاد هنری دعوت کرد. در فهرست امسال نام دو هنرمند ایرانی، امیر جدیدی بازیگر، و فیروزه خسروانی مستندساز دیده می‌شود.

این آکادمی هر سال با توجه به معیارهای گزینشی خود تعدادی از سینماگران شاخه‌های مختلف را به عضویت می‌پذیرد.

امیر جدیدی که چند سالی در عرصه سینمای ایران فعال است، با بازی در نقش اصلی فیلم «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی به یکی از چهره‌های بین‌المللی سینمای ایران تبدیل شده است.

روز صفر، تنگه ابوقریب، عرق سرد، قاتل اهلی، و اژدها وارد می‌شود از جمله فیلم‌های دیگری است که امیر جدیدی در آنها بازی کرده است.

حضور این هنرمند در برخی آثاری که با بودجه سازمان‌های وابسته به نهادهای امنیتی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تهیه شده است، انتقادات بسیاری از هنردوستان ایرانی را به دنبال داشت.

فیروزه خسروانی دیگر سینماگر ایرانی دعوت شده به اسکار از مستندسازانی است که اخیرا توسط نیروهای امنیتی حکومت ایران بازداشت شد.

دستگیری او و مینا کشاورز با اعتراض بسیاری از هنرمندان، و سازمان‌های جهانی از جمله «ائتلاف بین‌المللی فیلم‌سازان در معرض خطر» همراه بود که خواستار پایان دادن به «محیط روبه رشد و ناامنی» در ایران شد.


رافکات، هزار و یک ایران، و رادیوگرافی یک خانواده از جمله آثار فیروزه خسروانی هستند.

از ۳۹۷ سینماگری که به آکادمی اسکار دعوت شده‌اند، ۴۴درصد زن، ۳۷ درصد غیر سفید پوست، و پنجاه درصد غیر آمریکایی و از ۵۴ کشور جهان هستند.

از چهره‌های مشهور این فهرست می‌توان به بیلی آیلیش، جیمی دورنان، آریانا دی‌بوس و تروی کوستور اشاره کرد.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی در سال‌های اخیر با هدف افزایش تنوع قومی، نژادی، و جنسیتی از هنرمندان بیشتری برای عضویت در این آکادمی دعوت می‌کند.

این هنرمندان پس از پذیرش دعوت آکادمی، به‌صورت رسمی به عضویت این‌ نهاد سینمایی پذیرفته می‌شوند.

XS
SM
MD
LG