لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

دیدار نخست وزیر و مقامات ارشد کانادا با خانواده‌های قربانیان پرواز ۷۵۲‌؛ ایران باید «به‌طور کامل» غرامت پرداخت کند


دولت کانادا شامگاه جمعه ۱۷ دی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دومین سالگرد سرنگونی پرواز پی‌اس ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین را گرامی می‌دارد.

در این بیانیه آمده است:‌ «کانادا به همکاری با دیگر کشورهای گروه پاسخ - بریتانیا، سوئد و اوکراین - برای حصول اطمینان از اجرای عدالت در حق قربانیان هواپیمای مسافربری پرواز پی‌اس۷۵۲ ادامه می‌دهد.»

دولت کانادا در این بیانیه افزود: ««ضمن اعلام همبستگی با بازماندگان قربانیان، مصمم هستیم ایران را به دلیل سرنگونی این پرواز به دست نیروهای نظامی‌اش پاسخگو و اطمینان حاصل کنیم که ایران برای اقدامات و قصورهایی که به کشته شدن ۱۷۶ انسان بی‌گناه منجر شد، به طور کامل غرامت پرداخت خواهد کرد.»

بر اساس این بیانیه جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا به همراه ملانی جولی وزیرخارجه، عمر الغبرا وزیر راه و ترابری و شان فریزر وزیر مهاجرت و رالف گودال کمیسر عالی با خانواده قربانیان پرواز پی‌اس۷۵۲ دیدار کرد و بار دیگر با تاکید بر تعهد برای دستیابی به عدالت، گزارشی از آخرین پیشرفت‌ها تا به امروز ارائه داد.

دولت کانادا همچنین در بیانیه خود چند تعهد را اعلام کرده است. ایجاد راهی جدید برای اقامت خانواده قربانیان که در خارج از کانادا هستند، ایجاد ۱۷۶ بودجه فرصت مطالعاتی دانشگاهی هرکدام به ارزش ۲۵ هزار دلار برای دانشجویان کانادایی و غیرکانادایی، مشاوره عمومی در مورد بنای یادبود قربانیان و دست آخر، اجرای طرح امنیت بیشتر خطوط هوایی با همکاری سازمان بین‌المللی هوانوردی از جمله این موارد است.

کانادا، بریتانیا، سوئد و اوکراین پیشتر اعلام کرده بودند تلاش‌ها برای گفتگو با جمهوری اسلامی ایران برای پرداخت غرامت هواپیمای سرنگون شده اوکراینی را کنار گذاشته‌اند و سعی می‌کنند این پرونده را طبق قوانین بین‌المللی حل و فصل کنند.

بیشتر ۱۷۶ سرنشین آن هواپیما که با شلیک دو موشک سپاه پاسداران در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در حومه تهران و در ژانویه ۲۰۲۰ سرنگون شد، شهروندان این چهار کشور بودند. این کشورها یک گروه هماهنگی ایجاد کردند تا حکومت ایران را پاسخگو و وادار به پرداخت غرامت کنند.

دادگاهی در منطقه انتاریو در کانادا اردیبهشت گذشته ایران را مسئول سرنگون کردن پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین در دی ماه ۱۳۹۸ شناخت و در حکمی اعلام کرد که سرنگونی هواپیما توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک اقدام «عامدانه تروریستی» بوده است.

XS
SM
MD
LG