لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۳

همزمان با مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی، ایران موشک‌های خود را به نمایش گذاشت


نمايش موشک‌های بالستیک، روز جمعه در تهران
نمايش موشک‌های بالستیک، روز جمعه در تهران

در حالی که مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام در وین در جریان است و دور هشتم این مذاکرات دنبال می‌شود، جمهوری اسلامی سه موشک بالستیک خود را در تهران به نمایش گذاشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه ۱۷ دی در گزارشی اعلام کرد، در جریان برگزاری نماز جمعه در تهران،‌ سپاه پاسداران موشک‌های دزفول، قیام و ذوالفقار را که بردی تا سقف هزار کیلومتر دارند به نمایش گذاشت.

تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی هم در گزارشی اعلام کرد اینها از نمونه‌ موشک‌هایی هستند که در حمله موشکی ایران به سمت پایگاه‌ نظامی در عراق که نیروهای آمریکایی در آن حضور دارند مورد استفاده قرار گرفتند.

در جریان عملیاتی با عنوان «انتقام سخت»، و در پاسخ به کشته شدن قاسم سلیمانی در دی ماه سال ۱۳۹۸، ایران تعدادی موشک به سمت یک پایگاه آمریکایی در عراق شلیک کرد. آن حمله تلفات جانی در پی نداشت، اما به دنبال آن یک فروند هواپیمای مسافری اوکراینی در نزدیکی تهران هدف موشک‌های سپاه قرار گرفت و تمامی سرنشینان آن کشته شدند.

دولت ایران تا چند روز از پذیرفتن این که هواپیما با شلیک موشک‌های ضدهوایی سرنگون شده خودداری کرد، تا این که دولت‌های غربی به ویژه آمریکا اعلام کردند شواهد، از جمله اسناد شنود و تصاویر ماهواره‌ای، حاکی از آن است که جمهوری اسلامی با شلیک موشک سامانه‌های ضدهوایی، پرواز پی‌اس۷۵۲ را سرنگون کرده‌ است.

XS
SM
MD
LG