لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۷

نماینده پارلمان بریتانیا در مورد اعدام علیرضا اکبری: جمهوری اسلامی به تهدیدی استراتژیک تبدیل می‌شود


علیرضا اکبری، شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی که اعدام شد
علیرضا اکبری، شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی که اعدام شد

توبیاس الوود، نماینده پارلمان بریتانیا هشدار داد که ایران پس از اعدام علیرضا اکبری به تهدیدی استراتژیک برای لندن تبدیل خواهد شد.

این در حالی است که روز شنبه یک بازرگان که قصد داشت یک محموله اورانیوم به بریتانیا وارد کند، از سوی پلیس ضد تروریسم فرودگاه هیترو لندن بازداشت شد. بازداشت این شهروند بریتانیایی پس از کشف آثار اورانیوم در محموله ضایعاتی که قرار بود به یک تجارت ثبت شده ایرانی مستقر در بریتانیا تحویل داده شود، می‌تواند تنش بین ایران و انگلیس را تشدید کند.

الوود که عضو حزب محافظه‌کار است روز دوشنبه پس از اعدام علیرضا اکبری، معاون پیشین وزیر دفاع جمهوری اسلامی، که تابعیت ایرانی- بریتانیایی داشت، در گفتگو با رادیو تایمز گفت: «ما اجازه دادیم که حکومت ایران، دوران بسیار سختِ اعتراضاتی را که در آن کشور روی داد، پشت سر بگذارد. مردم علیه رژیم حاکم قیام کرده‌اند، رژیم در حال عقب نشینی است و به همین دلیل است که شاهد اعدام‌های متعددی هستیم که به یک فرد دوتابعیتی محدود نمی‌شود. بنابراین مهم است که تشخیص دهیم ایران به کدام سو می‌رود. اما در ایران هم مثل روسیه، ما برای مقابله با نفوذ نیابتی‌اش در لبنان، سوریه، یمن، و حضورش در عراق تلاش کافی نکرده‌ایم.»

توبیاس الوود هم‌چنین گفت: «باید اذعان کنم که ما در سه دهه گذشته برای جلوگیری از تبدیل شدن جمهوری اسلامی به خطری برای نظم مبتنی بر قوانین بین‌المللی هیچ کاری نکرده‌ایم.»

بر اساس این گزارش بریتانیا پس از اعدام علیرضا اکبری در حال تجدید نظر در حمایت خود از توافق هسته ای ایران است ودفتر نخست وزیر بریتانیا می‌‌گوید: «همه گزینه ها در دست بررسی هستند.»

خواهرزاده اکبری از دولت بریتانیا خواسته است تا دیپلمات‌های سفارت ایران در لندن را اخراج کند و کارکنانش را برای همیشه از ایران فرا بخواند.

رامین فرقانی در گفتگو با تلگراف گفت که قتل داییش علیرضا اکبری نمی تواند بی پاسخ بماند و «کمترین پاسخ» اخراج مقامات خواهد بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG