لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۶

رسانه نزدیک به نیروی قدس سپاه از تغییر احتمالی علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی خبر داد


علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی
علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی

صابرین نیوز، رسانه اصولگرای نزدیک به نیروی قدس سپاه پاسداران از برکناری علی شمخانی از سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی خبر داد و نوشت: «سرلشکر رشید، سردار نجار و سردار وحیدی جزو گزینه های جانشینی هستند.»

ادعای این سایت هنوز مورد تائید منابع رسمی نیست اما زمزمه‌های تغییر علی شمخانی بعد از حکم اعدام یکی از معاونان پیشین او، مورد اشاره چند منبع دیگر نزدیک به حکومت ایران قرار گرفته است.

علی شمخانی متولد اهواز و عرب ایران است که سابقه‌ای طولانی در نهادهای نظامی و امنیتی دارد. او که فرمانده سپاه و بعد ارتش بود، بعنوان چهارمین دبیر شورای عالی امنیت ملی کار خود را از شهریور ۱۳۹۲ همزمان با دولت حسن روحانی آغاز کرد و طی سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ بعنوان وزیر دفاع در دولت محمد خاتمی فعالیت داشت.

بعد از روی کارآمدن دولت ابراهیم رئیسی زمزمه‌هایی از تغییر شمخانی مطرح شد اما چند ماه بعد این زمزمه‌ها کمرنگ شد تا اینکه در جریان اعتراضات سراسری چهارماه اخیر، انتقاد به عملکرد شمخانی شدت گرفت و حمید رسایی، از چهر‌های تندروی اصولگرا، خواهان برکناری علی شمخانی از دبیری شورای عالی امنیت ملی برای مدیریت بهتر سرکوب اعتراضات شد.

صابرین نیوز روز پنجشنبه ۲۲ دی‌ماه، مدعی شد برکناری شمخانی به حکم اعدام علیرضا اکبری معاون پیشین او ربط دارد. این منبع نوشت: «علیرضا اکبری که اطلاعات مهمی در حوزه‌های نظامی، هسته‌ای، دیپلماتیک و سیاست‌های منطقه‌ای ایران را در اختیار سرویس جاسوسی انگلیس قرار داده بود، صبح امروز (پنجشنبه) اعدام شد.»

اکبری سالها در وزارت دفاع، شورای عالی امنیت ملی و مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت، مشاغل حساس نظامی و امنیتی حضور داشت، و رسانه‌های جمهوری اسلامی می‌گویند او تابعیت دوگانه ایرانی-بریتانیایی داشت و به اتهام جاسوسی برای انگلستان بازداشت و پس از محاکمه به اعدام محکوم شد. ماجرای علیرضا اکبری ناگهان از سوی رسانه‌های حکومتی ایران مطرح شد. برخی منتقدان جمهوری اسلامی با تردید به این خبر می‌نگرند و حتی نوشتند که در حالی اعترافات آقای اکبری به تازگی منتشر شده که او پیشتر اعدام شده بود. با اینکه صابرین نیوز و انتخاب از اعدام او در روز شنبه نوشته‌اند، هنوز منابع رسمی به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

جانشینان احتمالی شمخانی

در حالیکه هنوز برکناری شمخانی قطعی نشده است، بررسی سوابق افراد مطرح شده بعنوان جانشین شمخانی نشان می‌دهد که در صورت برکناری وی، شورای عالی امنیت ملی دبیری با مواضع تند و نزدیک به سپاه به خود خواهد دید.

چند سایت خبری در ایران گزینه‌های احتمالی را نام برده‌اند:

  • غلامعلی رشید
غلامعلی رشید
غلامعلی رشید

غلامعلی رشید یکی از گزینه‌های مطرح شده است که در حال حاضر فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء است.

در سابقه وی فرماندهی ارشد سپاه در جنگ، جانشینی فرمانده نیروی زمینی سپاه و معاونت عملیات سپاه وجود دارد.

رشید پس از جنگ، معاون اطلاعات و عملیات ستاد کل نیروهای مسلح و سپس جانشین آن ستاد شد.

وی یکی از افرادی است که مواضع تندی علیه اسرائیل دارد. او از نزدیکان و مشاوران خامنه‌ای است.

مصطفی محمدنجار

مصطفی محمد نجار
مصطفی محمد نجار

مصطفی محمدنجار نیز یکی از فرماندهان سپاه است که تخصص ویژه‌ای در سرکوب دارد.

وی در سال‌های اول انقلاب نقش پررنگی در سرکوب کردها داشت و در دولت محمود احمدی‌نژاد نیز به عنوان وزیر کشور و جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی در سرکوب اعتراضات سال ۸۸ نقش کلیدی داشت.

خزانه‌داری آمریکا و اتحادیه اروپا در مهرماه سال ۱۳۹۰ وی را به دلیل نقش وی در سرکوب معترضان تحریم کردند.

احمد وحیدی

احمد وحیدی، وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی
احمد وحیدی، وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی

احمد وحیدی که در حال حاضر به عنوان وزیر کشور یکی از افراد کلیدی سرکوب اعتراضات سراسری اخیر بوده نیز یکی از گزینه‌های مطرح شده است‌.

وحیدی که حکم جلب بین المللی وی با اتهام دست داشتن در بمب‌گذاری «آمیا» دارد، به گزارش واشنگتن پست در سال ۲۰۰۳ بیش از یک دهه با مقامات ارشد القاعده در ارتباط بوده است.

وی وزیر دفاع دولت احمدی‌نژاد نیز بوده است.


نور نیوز، رسانه شورای عالی امنیت ملی در واکنش به این‌ خبر صابرین نیوز نوشت که شایعات مطرح شده در مورد پایان فعالیت شمخانی کذب بوده و هیچ تصمیمی برای تغییر در مدیریت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اتخاد نشده است.

XS
SM
MD
LG