لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

نخست‌وزیر بریتانیا:  اعدام علیرضا اکبری عملی «بزدلانه» و توسط «رژیمی وحشی» انجام شد


علیرضا اکبری، مقام پیشین جمهوری اسلامی به اتهام «جاسوسی» اعدام شد.
علیرضا اکبری، مقام پیشین جمهوری اسلامی به اتهام «جاسوسی» اعدام شد.

اجرای حکم اعدام علیرضا اکبری معاون پیشین وزیر دفاع جمهوری اسلامی که تابعیت ایرانی-بریتانیایی داشت با واکنش مقام‌های بریتانیایی همراه شد.

ریشی سوناک نخست وزیر بریتانیا اعدام این شهروند دوتابعیتی را «عملی بزدلانه» دانست که توسط و یک «رژیم وحشی» انجام شده است.

آقای سوناک گفت که حاکمان ایران «هیچ احترامی برای حقوق بشر مردم خود قائل نیستند» او گفت یادش «با دوستان و خانواده علیرضا» است.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه انگلیس نیز با محكوم کردن حکم اعدام این شهروند دوتابعیتی گفت که اعدام «بدون چالش نمی‌ماند.»

صبح روز شنبه، خبرگزاری رسمی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، میزان، از اجرای حکم اعدام علیرضا اکبری، شهرونده دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی خبر داد. در روزهای گذشته رسانه‌های حکومت با انتشار فیلم اعترافات اجباری او تلاش کرده بودند تا برای اجرای اعدام او زمینه‌سازی کنند. خانواده اکبری درپی انتشار گزارش‌های رسانه‌های حکومتی فایل صوتی از این زندانی را منتشر کرده بود که در آن از شکنجه در زندان برای ضبط اعترافات اجباری خبر داده بود. هیچ نهادی در جمهوری اسلامی ادعای شکنجه این زندانی در زندان را به طور مستقل بررسی نکرد و ماننده موارد مشابه منکر هر نوع اعمال فشاری بر زندانیان شد.

در روزهای گذشته رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی با پخش مستندی از اعترافات اجباری علیرضا اکبری، شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی محکوم به اعدام، او را به دست داشتن در ترور محسن فخری‌زاده متهم کردند.

اجرای اعدام اکبری در حالی صورت گرفت که جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز چهارشنبه خواهان آزادی فوری علیرضا اکبری شده بود.

آقای اکبری که متهم به افساد فی‌الارض و اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور از طریق انتقال اطلاعات است، معاون اسبق حوزه روابط خارجی وزارت دفاع، مشاور سابق فرمانده نیروی دریایی ارتش، معاون اسبق حوزه دفاعی و امنیتی مرکز تحقیقات وزارت دفاع، معاون اسبق سازمان نظامی اجرای قطعنامه ۵۹۸ است.

علیرضا اکبری، شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی محکوم به اعدام
علیرضا اکبری، شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی محکوم به اعدام

آقای اکبری که در سال ١٣٨٧ به جرم جاسوسی از سوی وزارت اطلاعات وقت دستگیر شده بود، بعدتر با قید وثیقه آزاد شد و به بریتانیا رفت.

صدور حکم اعدام این مقام سابق برجسته جمهوری اسلامی در این مقطع زمانی با توجه به اینکه او در سال ١٣٩٨ بازداشت شده بود، سبب طرح گمانه‌زنی‌های زیادی درباره سیاسی بودن این پرونده و حکم صادره شده است.

این در حالی است که یک فایل صوتی از آقای اکبری در رسانه‌های بریتانیایی پخش شده است که در آن، او می‌گوید بیش از ۳۵۰۰ ساعت تحت شکنجه و بازجویی و داروهای روانگردان قرار گرفته و اعترافات به گفته او ضبط شده توسط ١۰ دوربین در حالی آماده شده که فشارهای جسمی و روانی، او را به مرز جنون و دیوانگی کشانده بود.

احتمال ارتباط این حکم با انتشار خبرهای مرتبط با طبقه‌بندی احتمالی سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی از نظر دولت بریتانیا و همچنین اختلافات درونی سپاه پاسداران و دستگاه‌های امنیتی از جمله احتمالات مطرح‌شده برای صدور و اجرای احتمالی حکم اعدام علیرضا اکبری در این برهه زمانی است.

XS
SM
MD
LG